Betula – latinský název břízy pochází od Keltů. Je spojen s prvním lunárním měsícem keltského kalendáře, okamžikem maximální světelnosti.
Svou bílou kůrou a svým listím, skrze které dobře prochází sluneční paprsky totiž bříza symbolizuje světlo.
Bříza nám nabízí velké využití. Pupeny, listy, míza, větvičky, kůra i dřevo. To vše lidstvo zužitkovává od pradávna. Podívejme se na to blíže.
Březová míza představuje zejména pro severské národy tradiční léky, který jim přinášel zdraví a dlouhověkost. Březová míza se sbírá brzy na jaře naříznutím vrchní části kůry. Míza postupně odkapává ve formě čiré tekutiny lehce nasládlé chuti. Březová míza je velmi silným čistícím a revitalizujícím přírodním prostředkem. Je bohatá na cukr, organické kyseliny, enzymy, vápník, magnesium, železo a další cenné vitamíny a minerály. Její užívání napomáhá při léčbě močových a ledvinových kamenů. Čistí žlučník, játra i krev. Je vhodným pomocníkem při únavě, anémii, revmatismu.
Strom v jarních měsících natahuje z kořenů přes kmen až do svých větví mízu, která aktivuje nalévání stromových pupenů. Pupeny jsou velkým zdrojem aktivních léčivých látek, vitamínů, minerálů a enzymů.
Léčba pupeny se nazývá gemmoterapie z latinského „gemma“ – pupen. V pupenech jsou zárodečné buňky, které obsahují informace o všech částech rostliny. O listu, kůře, kořeni. Léčba pupeny stromů a rostlin je velmi efektivní a vhodná pro všechny věkové skupiny.
Březové pupeny jsou jedním z nejsilnějších detoxikačních prostředků. Velmi dobře působí na očistu jater a žlučníku. Napomáhají vylučovat usazeniny ve žlučníku a žlučovodech a také snižují hladinu cholesterolu v krvi. Vylučuji močový písek z ledvin a močového ústrojí, působí proti revmatismu a celkově bolestem kloubů a páteře. Březové pupeny jsou výborným prostředkem na odvodnění, při otocích různých příčin.
Březové pupeny můžeme konzumovat rovnou při procházce v lese nebo je můžeme užívat ve formě tinktury z pupenů, kde základem je výluh z mladých pupenů v lihoglycerinu, který je k zárodečným buňkám pupenů velmi šetrný.
Sušený březový list je vhodný zejména do bylinných čajů, které působí v oblasti ledvin, močového ústrojí, kloubů a revmatologii. Dá se kombinovat s květem či plodem černého bezu, se zlatobýlem, vřesem a dalšími podobnými bylinami. Březové listy se používají i na koupele při obtížích s otoky.
Ohebnost a pružnost březových větviček nám napovídá, že tato rostlina nám pomáhá k lepší pružnosti a ohebnosti kloubů a páteře. Lehké šlehání svazkem březových větviček zlepší prokrvení pokožky a působí dobře na náš pohybový aparát.
Prostě Bříza je královnou mezi stromy a královnou přírodní medicíny. Využívejme šetrně jejich darů. Už víte jak.
Přihlaste se k odběru novinek na mém blogu a zůstaňte se mnou ve spojení. Jakmile tu bude něco nového, budete o tom vědět mezi prvními.