Nejčastěji skloňovaným tématem v jarních měsících bývá „jarní únava“. Co to vlastně je a co jí způsobuje z pohledu přírodní medicíny? A také co s ní dělat?
První oblastí našeho těla, která se podílí na vzniku jarní únavy je trávení a s ním spojená játra
V zimních měsících intuitivně dáváme přednost tzv. jangovým potravinám, tedy zahřívacím potravinám. Je to zejména jídlo s vyšším obsahem tuků a cukrů. Tato strava nám zajišťuje určitou izolaci a rovnoměrné rozložení energie pro zahřátí organismu. V zimních měsících často také trošku přibereme, což je přirozené.
Tento typ stravy však většinou s sebou přináší zanesení střev nestrávenými zbytky, přetížení jater a trávicího traktu tučnými a sladkými potravinami.
Moderní doba se všemi svými vymoženostmi, ale také s vysokým tlakem na velký pracovní výkon, narušuje naše přirozené biologické cykly.
V zimě příroda odpočívá, funguje v klidovém režimu. I my bychom se měli takto chovat.
Místo toho pracujeme jako v létě, prodlužujeme si dny dlouhým svícením, přetápíme svá obydlí, snažíme se dělat činnosti jako ve vrcholném létě. Tělo tím ztrácí své přirozené biologické cykly, nemá možnost odpočinku, regenerace a začíná být unavené. Nejvíce za to platíme na jaře, kdy je celý organismus z náročné zimy vyčerpaný.
Na zimní období připadají vánoční svátky, které velmi silně ovlivňují naše emoce. U některých osob vyvolávají sklony k melancholii a depresím.
Zimní nedostatek světla působí na tvorbu našich „hormonů dobré nálady“. Čím méně světla, tím méně hormonů, a tím horší nálada.
Nedostatek slunečního svitu a „těžká“ strava způsobují to, že nám začnou chybět vitamíny zejména vit. D a také minerály a enzymy.
V jarním období je velmi vhodné zařazovat lehké půsty, snížit příjem tuků, zaměřit se na zelené saláty plné jarní svěží energie.
Při prvním jarním sluníčku určitě narazíte na mladé květy sedmikrásky. Ty můžete rovnou utrhnout a sníst a nebo si z nich uvařte bylinný čaj. Ten umí podpořit očistu jater a žlučníku a také bude pozitivně působit na vaši pleť. S odvarem ze sedmikrásky si můžete každé ráno omývat obličej. Vždyť sedmikráska, to je sedm krás!
V březových pupenech najdete hodně síly, energie a očistných látek, které pomohou překonat jarní únavu. Pupeny z břízy můžete konzumovat rovnou nebo ve formě tinktury z pupenů. Pokud je ve vašem těle hodně odpadních látek, tak bříza je dokáže rychle dostat ven, což můžete zaznamenat na své kůži.
Mladé kopřivy jsou první jarní bylinka, kterou najdeme na mezích či rumištích. Po natrhání jí převaříme jednu minutu a pak po deseti minutách luhování slijeme. Tento nápoj pijeme 2x denně na lačno, nejdéle však deset dní. Kopřiva čistí krev, játra a střeva a má silné protialergické účinky. Jak na časné jarní alergie najdete zde
Máte rádi chutné čaje? Zkuste bylinný čaj Restart. Obsahuje skvělé olivové listí v Bio kvalitě. Žádný strom není tak úzce spojen s rozvojem lidské civilizace jako Olivovník.
Větvičky z olivovníků se používaly při různých obřadech, olivy jako potravina, olivový olej nejenom do kuchyně, ale také jako přírodní léčivo.
Méně známé je používání olivových listů. V listech Olivovníku evropského se nachází látka Oleuropein. Ten je velmi silným antioxidantem. Pomáhá čistit játra, střeva i cévy, upravuje krevní tlak, hladinu cholesterolu v krvi a velmi silně působí proti únavě, zejména té jarní
Pohyb venku, hluboké dechy, pozorování jarní přírody, poslouchání zpěvu ptáků, to vše navozuje příjemné pocity pro naše tělo a tvorbu dostatečného množství „hormonů dobré nálady“.
Je to jeden z velmi účinných nástrojů, jak předcházet jarní únavě.
Teď si už můžete užít krásné jaro bez jarní únavy!
Můj tip na kúru proti jarní únavě: čaj Restart + kapsle Multiserafin + tinktura z pupenů Břízy
vše najdete na www.serafinbyliny.cz
Přihlaste se k odběru novinek na mém blogu a zůstaňte se mnou ve spojení. Jakmile tu bude něco nového, budete o tom vědět mezi prvními.