Štětka planá patří mezi méně známé léčivé rostliny. Účinky její a jejích „sester“ začínají přicházet do popředí zájmu hlavně v souvislosti s rozšířením Lymské boreliózy.
Štětka planá je řazena do čeledi štětkovitých, kam patří i Štětka lesní a Štětka soukenická. Přívlastek “soukenická” byl odvozen od jejího způsobu použití. Štětka soukenická byla dříve pěstovaná pro suchá květenství, kterými se česala příze. Jako zajímavost lze zmínit, že za tímto účelem byla dovezena již kolem roku 1700 do anglických kolonií v Severní Americe, kde ovšem záhy zplaněla a stala se obtížným plevelem. Pro stejné účely byla používána i štětka laločnatá.
Všechny druhy Štětky, tedy planá, lesní i soukenická mají jako léčivé byliny téměř stejné působení.
Pokud při procházkách přírodou na tuto bylinu narazíme, jistě si ji všimneme. S oblibou roste na vlhčích místech, jako jsou například břehy řek, můžeme ji najít i na rumištích nebo okrajích skládek. Často dorůstá až výšky dvou metrů a na vrcholu je zakončena výrazným světle fialovým až bílým květenstvím. Suché květy svým tvarem podobné štětce se často používají jako domácí dekorace.
Štětka obsahuje řadu přírodních látek, z nichž je možné zmínit třísloviny, flavonoidy, minimální množství alkaloidů, minerální látky, silice nebo pryskyřice. Jako léčivá droga se z ní používá zejména kořen nebo také nať. V lidovém léčitelství se většinou doporučuje jako čaj ve formě odvaru, ale dá se také zpracovat formou tinktury.
V přírodním léčitelství je Štětka s oblibou využívána jako doplněk léčby revmatických nemocí a dny. Používá se všude tam, kde je potřeba zmírnit otoky – odvodnit, nebo při nemocech gastrointestinálního traktu. Působí velmi dobře i při virových onemocněních jako je třeba opar.
Štětka lesní je také jednou z léčivých rostlin, o kterých odborníci uvažují jako o pomocníku při léčbě Lymské boreliózy.
S úspěchem se používá se i zevně při různých kožních onemocněních, jako například rozpraskané pokožka nebo lišej. V tomto případě se používají obklady z odvaru z kořene.
V posledních letech je Štětka spojována zejména s Lymskou boreliózou. Podnětem byly výzkumy Stephen Harrod Buhnera a jeho kniha Borelióza.
Kořen Štětky a tinktura z něj, která se v případě boreliózy používá, není antibiotikum, ale dokáže změnit prostředí těla tak, aby ono samo dokázalo zlikvidovat bakterii boreliózy. Svaly a pojivová tkáň jsou stimulovány k vyloučení těchto spirochét do krevního oběhu a tělo je pak schopno s ní bojovat pomocí imunity. Může být prospěšný u lidí, u kterých antibiotika Lymskou boreliózu nevyřešily úplně.
Spirochéty borelie jsou ve tvaru spirály, jako vrták se pak zavrtávají hluboko do tkání jako jsou klouby nebo kosti, pak se tedy vyskytují hluboko uvnitř těla mimo dosah léčiv a antibiotik a mimo dosah imunitního systému. Připodobňuje se to například opouzdřené cystě. Pokud se odtud borelie díky léčbě tinkturou ze Štětky dostanou do krevního oběhu, imunitní systém je zaregistruje a může je zabít.
Štětku v případě léčby boreliózy je dobré kombinovat s přírodními houbami jako je zejména Polyporus, který vyživuje prostřednictvím přirozených betaglukanů imunitní systém. Touto podporou si bílé krvinky lépe s uvolněnými spirochéty borelie poradí.
Základem dobré imunity je střevo. Pokud se k léčbě přidá i extrakt z Ořešáku královského, který má antiparazitální účinky ve střevě, tak se zvýší celkový účinek přírodní léčby Lymské boreliózy.
Štětka je krásná bylina při svém květu, nádherná dekorace po usušení a významná bylina při léčení. Objevte sílu přírody kolem nás!
Tipy:
Kůra na léčbu chronické Lymské boreliózy: střídejte po dni čaje Klouby a Imunita. K tomu každý den užívejte tinkturu Štětka a kapsle Paravit ( s obsahem Polyporu a Ořešáku)
Při akutním přisátí klíštěte – po vyjmutí klíštěte místo potírejte Dračí krví a Dračí krev společně s Polyporusem užívejte i vnitřně po dobu minimálně 3 týdnů.
Přihlaste se k odběru novinek na mém blogu a zůstaňte se mnou ve spojení. Jakmile tu bude něco nového, budete o tom vědět mezi prvními.
Steven Adler
Dobrý den,
Muže se stetka v těhotenstvi? Jsem teď ve 30.tydnu. Mám diagnostikovánou boreliozu, atb na 2 týdny celkem (1 týden jsem ted dobrala) a nejradši bych to podpořila ještě přírodní cestou. Moc Dekuji a přeji krasny zbytek dne,
Marie
Dobrý den, na zahradě mám štětku laločnatou. lze tinkturu proti borelioze vyrobit u z tohoto druhu ? Děkuji .
Dobrý den,
měla bych k Vám prosbu,po covidu u mne začala neuropatie nejdříve na levé noze,ted´i trošku na pravé.
Je mi 67 let léky neberu žádné,jsem na alternativní podpoře těla,krom hormonu Letroxu .Děkuji za radu,jak si pomoci vylepšit cyrkulaci dolní části těla. S pozdrav Marie
Dobrý den,
syn 4 roky. Měl flek a tak právě bere antibiotikum. Mohu mu po dobrání antibiotik dávat všechno naráz?
Je to vhodné u takto malých dětí?
Tedy tinktura Štětka + Paravit?
Děkuji
Velmi užitečné informace, děkuji !
Dá se tato léčba aplikovat i u kojení?
Pokud dítě, které kojíte už má příkrmy, tak ano.
Děkuji
Děkuji