Trávicí problémy provází lidstvo od nepaměti a jsou nejčastějším důvodem návštěvy bylinářství či lékáren. Může se jednat o banální, rychle řešitelné obtíže, ale také mohou předznamenávat závažnější choroby.
Trávicí obtíže mohou být jen jednorázové, přechodné, ale také mohou mít chronický průběh. Značnou roli hraje psychika, řada z nich se dá označit za psychosomatické nemoci – například dráždivý tračník či žaludeční neuróza. Mohou ale skrývat vážné problémy – například Crohnovu chorobu či velmi nebezpečné rakoviny jednotlivých orgánů trávicího traktu.
Nadýmání může být způsobeno špatnou skladbou stravy, zejména převahou stravy obsahující cukr a mouku. Na projevu nadýmání se nejčastěji podílí žlučník, ale částečně také slinivka. Tyto dva orgány mimo jiné produkují látky, trávicí enzymy, které stravu rozkládají – štěpí, aby nám mohla poskytnout tu správnou výživu. Oba orgány často přetěžujeme stresem, který má za následek zúžení vývodů, přes které se do tenkého střeva tyto enzymy dostávají.
Fenykl obecný – dokáže velmi účinně zmírnit projevy nadýmání. Podporuje trávení a mírní křeče v oblasti břicha. Je vhodný také pro děti i kojící matky. Přechází do mateřského mléka a uvolňuje dětská bříška. Jako bonus podporuje vylučování mateřského mléka.
Puškvorec lékařský– oddenek této zvláštně aromatické byliny stimuluje tvorbu trávicích enzymů, tlumí bolesti a křeče v trávicím traktu a snižuje celkové překyselení organismu
Máta peprná – uvolňuje nadýmání a křeče v oblasti trávicího traktu. Podporuje trávení a zlepšuje funkci žlučníku. Má mírně sedativní účinky, takže působí i u nadýmání způsobeného stresem, ale i špatnou skladbou stravy.
Pampeliška lékařská – hořčiny obsažené v listech a kořenech podporují tvorbu žluči, a tím trávení. Pampeliška upravuje hladinu cukru a tuků v krvi. Přirozený obsah inulinu podporuje normální mikrobiální mikroflóru ve střevech
Najdete v čaji Nafouklé břicho a v kapslích Digestiv
Akutní zácpa bývá většinou způsobena nějakou jednorázovou dietní chybou, případně se jedná o tzv. cestovní zácpu, přechodně způsobenou změnou prostředí, stravy či vody. Při akutní zácpě většinou stačí zvýšit příjem vody a zařadit do svého jídelníčku švestky, fíky nebo lněné semínko.
Chronická zácpa bývá velmi často způsobena dysfunkcí žlučníku a jater. Dále se na ní může podílet psychické vypětí a z velké části ji způsobuje dlouhodobě špatné složení jídelníčku s převahou bílé mouky, cukru, masa a s malým podílem vlákniny. U chronické zácpy je potřeba vždy u lékaře vyloučit jiná, závažná onemocnění.
Len setý – díky vysokému obsahu slizu velmi dobře pomáhá změkčovat stolici a tím docílit vyprázdnění. Napomáhá nejenom při zácpě, ale také při zánětech v zažívacím traktu, bolestech páteře, vysoké hladině cholesterolu.
Tip: 1 polévkovou lžíci lněného semínka večer dejte do vody, tak aby bylo ponořené. Ráno najdete semínko nabobtnalé. Takto jej přímo snězte či si zamíchejte do jogurtu a snězte. Je to skvělý recept na vyprázdnění bez bolestí a křečí.
Čekanka obecná – podporuje funkci jater a tvorbu žluče. Celkově zlepšuje metabolismus, podporuje trávení, má silné protizánětlivé působení v trávicím ústrojí. Napomáhá při tzv. cestovní zácpě. Kořen obsahuje přírodní inulin, který má pro organismus prebiotický efekt – podporuje přirozenou bakteriální mikroflóru ve střevě.
Najdete v čaji Vyprázdnění a v kapslích Digestiv
Průjmy mohou být způsobené dietní chybou, ale i virovou nebo bakteriální infekcí, případně to bývá průvodní příznak jiné, závažnější nemoci. Silný a dlouhotrvající průjem je pro organismus velmi nebezpečný. Může dojít k dehydrataci těla, společně se stolicí odchází z organismu také živiny, vitamíny a minerály a dochází k porušování střevní stěny. Při opakujících se průjmech nebo při trvalejším průjmu je vždy nutné lékařské vyšetření.
Mochna nátržník – oddenek pomáhá při zánětu sliznice žaludku a střev, i při alergiích. Tlumí průjmy, snižuje hladinu tuku v krvi, takže se hodí k léčbě vysoké hladiny cholesterolu. Je to základní bylina podávaná u většiny chorob tlustého i tenkého střeva.
Borůvka černá – už naše babičky věděly, že plod borůvky zastaví průjem. Listy však takový účinek nemají! Borůvka hojí záněty v oblasti střevní sliznice a příznivě ovlivňuje cévní stěnu, zejména v oblasti oční sítnice.
Řepík lékařský – bylina působí detoxikačně na játra, podporuje tvorbu žluče, zlepšuje trávení, tlumí průjmy a krvácení v oblasti trávicího traktu, působí dobře u vředových chorob, divertikulóze, Crohnově chorobě, zánětu žlučníku a slinivky, má protialergické působení.
Najdete v čaji Střeva
Teď už zbývá jen vybrat správnou bylinu či bylinnou směs a budete připraveni na problémy vašeho trávicího traktu! A nezapomeňte na dobré a kvalitní jídlo!
Přihlaste se k odběru novinek na mém blogu a zůstaňte se mnou ve spojení. Jakmile tu bude něco nového, budete o tom vědět mezi prvními.