Každý rok na jaře jsme všichni svědky velkého zázraku přírody. Zdánlivě suché semínko povalující se na zemi pokropené kapkami prvního jarního deště se za svitu slunce začíná zvětšovat a ožívat a během pár dní se z něj velkou silou dere malý zelený klíček. Stejně tak stromy na první pohled vypadající jako suché, naberou do svých kořenů ze země životadárnou mízu a vlásečnicemi pod kůrou kmene jí vedou směrem k větvím až do jejích konečků a do mladých pupenů, které se začnou rozvíjet.
Už naši předci věděli, že v mladých pupenech, klíčcích a poupatech je ukrytá nesmírná síla, která umí léčit. Pupeny a poupata jsou jako zárodečné buňky nasycené informacemi o všech částech rostliny, tedy o jejím plodu, listu, kořeni i kůře. Zároveň jsou bohaté na minerály, vitamíny, enzymy a celou řadu látek prospěšných lidskému tělu.
Ve starověké čínské medicíně najdeme zmínky o léčbě extrakty z mladých výhonků rostlin. Na Ukrajině se tradičně nakládají mladá poupata černého rybízu na tinkturu, která je užívá v zimě na podporu imunity a na to, aby lidé na jaře neměli jarní alergie.
Novodobou historii tohoto oboru zvaného gemmoterapie (léčba pupeny a poupaty rostlin) začal psát Dr. Paul Henry z Bruselu, který v roce 1952 jako první připravil výtažek z pupenů břízy. Dr. Paul Henry si po stovkách experimentů s rostlinnými látkami uvědomil, že každá rostlina ukládá do pupenů to nejcennější, co má pro svůj další růst, a pupeny jsou tak výjimečnou částí každé rostliny a mohou tedy obsahovat nejvíce léčivých látek z celé rostliny.
Dr. Henry po vyzkoušení výtažků z pupenů zjistil, že je nejlepší k užívání potence 1:10 a dávkování podle váhy klienta. Tedy jedna kapka takto potencovaného extraktu na jedno kilo váhy a den. Tuto dávku je nutné rozdělit na 2-3 části za den. Popsané dávkování je velmi přesné a dovoluje tinktury z pupenů užívat i malým dětem zhruba od tří let věku. Důležité je myslet na to, že v případě používání u dětí je nutné požadovanou dávku nakapat do malého množství horké vody, aby se odpařil zbytkový alkohol. Po vychladnutí dítěti teprve podat.
U nás se o gemmoterapií a jejím praktickým využitím začali zajímat nejznámější představitelé alternativní medicíny, Josef A. Zentrich a ing. Jiří Janča, kteří jako první o této metodě napsali v roce 1997.
Tinktury z pupenů se na našem trhu dnes již dají běžně koupit, nicméně Evropská a následně Česká legislativa tyto přírodní přípravky neuznává, naopak u některých druhů je nově zákaz jejich výroby. Bylinné přípravky z pupenů byly desetiletí s úspěchem využívány v přírodní medicíně a můžeme se jen domnívat komu takové zákazy prospívají. To, že zákazník na tinktuře z pupenů nenajde žádnou informaci o jejím účinku nebo jen minimální je jen výsledek všech právních předpisů a nařízení.
Dříve se gemmoterapie doporučovala užívat takovým postupem, že se nejdříve využívala jedna lahvička tinktury z pupenů břízy jako silný drenážní, čistící prostředek, a následně se nasadila tinktura z pupenů rostliny, která měla cíleně působit přímo na daný problém.
V současné době však řada lidí trpí těžkými systematickými chorobami a drenáž břízou jim často způsobí silnou reakci těla. Podle posledních zkušeností je nejvýhodnější tinktury z pupenů zařazovat do komplexní léčby společně minimálně s jedním bylinným čajem, který dělá současně mírný drenážní efekt, ale zároveň i čistící a léčebný. Nedoporučuje se současně užívat více jak dvě tinktury z pupenů.
Gemmoterapii můžeme využívat s velkým úspěchem jako preventivní bylinnou léčbu. Velké opodstatnění má její užívání právě v jarních měsících, kde je organismus přirozeně nastaven na očistu a regeneraci.
Zajímavostí v gemmoterapii je ta skutečnost, že tinktura v sobě obsahuje informace o všech částech rostliny. Takže například Jirovec maďal – kaštan. Jeho květy se tradičně používaly do čajů působících na cévy a oběhový systém a plody na výrobu mastí a extraktů na klouby. V tinktuře z pupenů Kaštanu je obojí účinek.
Bělotrn– zlepšuje vedení vzruchu po nervech, takže je vhodný při tzv. ústřelu páteře. Tedy všude tam, kde nervy bolí a potřebují pomoci. Platí to i u trojklanného nervu anebo jako podpůrná léčba u roztroušené sklerózy či Parkinsonovy choroby. Jsou s ní velké úspěchy při podpoře léčby boreliózy ve III. stádiu nebo post-covidového syndromu. Nesmí se kombinovat s léky z kategorie digitalis.
Borůvka – snižuje hladinu cukru v krvi a napomáhá k lepšímu vidění. Je to skvělá tinktura pro diabetiky na ochranu jejich zraku.
Brusinka – působí v oblasti ledvin a močového měchýře zejména jako prevence proti zánětu či inkontinenci.
Bříza – je to velmi silná očistná tinktura. Čistí játra a umí velmi dobře odvodnit. Při jejím užívání může nastat detoxikační reakce na kůži, moč i stolice mohou více zapáchat, ale jedná se o přirozený proces
Černý jeřáb – skvěle umí harmonizovat funkci štítné žlázy, a to směrem nahoru i dolů. Z tohoto důvodu jí mohou užívat i lidé s hyperfunkcí i s hypofunkcí. Působí velmi dobře i při autoimunitním zánětu. Je nutné jí užívat dlouhodobě.
Černý rybíz – má silné protizánětlivé účinky, podobně jako kortikoidy, ale v přírodní formě. Nejčastěji se užívá při přírodní léčbě alergií, a to preventivně, ale i v akutní fázi
Česnek medvědí – významně čistí cévy, takže je vhodný při arterioskleróze a jako prevence mozkové mrtvice či jiné kardiovaskulární choroby. Snižuje krevní tlak, mírně ředí krev a působí protizánětlivě.
Divizna – skvělá bylina při zánětech průdušek a plic. Velmi se osvědčuje u dětí. Napomáhá odkašlat a tlumí zánět. U dětí je nutné požadovanou dávku nakapat do malého množství horké vody, aby se odpařil zbytkový alkohol. Po vychladnutí dítěti teprve podat.
Dub – působí protizánětlivě zejména na sliznice v oblasti střev. V tomto případě je také nutné požadovanou dávku nakapat do malého množství horké vody, aby se odpařil zbytkový alkohol. Dub velmi dobře odstraňuje záněty dásní a paradentózu
Gotukola – zlepšuje prokrvení mozku a celkově působí na roztažení cév. Má velmi pozitivní vliv na myšlení. Je vhodná pro starší lidi
Hloh – jemným způsobem snižuje krevní tlak a zmírňuje bušení srdce a rychlý srdeční rytmus. Může se užívat i s léky na tlak a srdce, jen je nutné krevní tlak průběžně kontrolovat.
Jeřáb ptačí – přirozeným způsobem podporuje tvorbu estrogenů v ženském těle. Používá se na podporu plodnosti, úpravu menstruace nebo na problémy spojené s klimakteriem.
Jinan – Ginkgo biloba je rostlina, která umí velmi dobře působit na roztažení cév. Její užívání je nutné dlouhodobé. Zlepšuje prokrvení rukou a nohou, občas dokáže odstranit hučení v uších, pokud je způsobeno staženými cévami. Používá se i na prokrvení zablokované páteře.
Kaštan – užívá se při křečových žilách a hemeroidech, jelikož dokáže zmírnit až vyléčit jejich zánět. Je skvělý i při bolestech kloubů.
Kopřiva – universální bylina, která umí čistit játra, ledviny a krev. Podpoří slinivku i slezinu. Obsahuje látky, které zlepšují hladinu železa v krvi. Nejsou na ní takové reakce jako na břízu
Kotvičník – je to bylina s „mužskou energií“. Napomáhá tvorbě testosteronu, zlepšuje kvalitu a množství spermií. Při sportu zlepšuje výkon a podporuje růst svalů. Není moc vhodná pro ženy.
Lichořeřišnice – úžasná univerzální bylina na záněty všeho druhu. Nejvíce působí na záněty močového měchýře a průdušek. Také se užívá u gynekologických zánětů. Stejně jako Divizna je vhodná i pro děti.
Lípa – uvolňuje a uklidňuje zejména různé formy dětských strachů. Opět nezapomeňte na to, že u dětí je nutné požadovanou dávku nakapat do malého množství horké vody, aby se odpařil zbytkový alkohol. Po vychladnutí teprve dítěti podat.
Měsíček – extrakt z pupenů chrání ženské pohlavní orgány před záněty a výtoky. Je to hodně preventivní bylina, kterou je dobré užívat po zvládnutí akutního zánětu.
Morušovník – užívá se na úpravu kolísající hladiny cukru v krvi, a také na podporu při odvykání závislosti na sladkém, na cukru
Ořešák – silný bojovník proti střevním parazitům a proti zánětům tlustého střeva.
Oskruše – působí proti křečovým žilám, ale zejména proti cévním a lymfatickým otokům
Ostropestřec – základní bylina na regeneraci jaterní buňky. Zlepšuje trávení, podporuje funkce žlučníku a slinivky. Je to nejúčinnější forma pro užívání byliny Ostropestřec mariánský.
Pupalka – účinně pomáhá proti premenstruačnímu syndromu. V tomto případě jí stačí užívat pouze několik dní před menstruací. Dokáže také snížit projevy klimakteria.
Rakytník – podporuje imunitu v dlouhodobém horizontu. Má uklidňující účinek na sliznice žaludku a celého trávicího traktu
Rozchodnice – zmírňuje stres a podporuje kognitivní funkce mozku. Zlepšuje učení a soustředění. Je vhodná i pro děti s poruchou učení a soustředění. Opět nezapomeňte na to, že u dětí je nutné požadovanou dávku nakapat do malého množství horké vody, aby se odpařil zbytkový alkohol. Po vychladnutí teprve dítěti podat.
Šišák – uvolňuje stresové napětí a snižuje hladinu cholesterolu, který je zvýšen vlivem dlouhodobého stresu.
Třezalka – bylina se sedativním a protizánětlivým účinkem. Celkově uklidňuje a zlepšuje spánek a celkové usínání. Působí i na záněty nervů zejména míšních nervů a trojklanného nervu. Nesmí se kombinovat s antidepresivy
Tužebník – Mírně ředí krev, snižuje hladinu kyseliny močové v krvi a působí proti bolesti zánětlivých kloubů. Používá se při onemocnění Dna, ale i jako prevence proti trombóze.
Vřes – podporuje funkce ledvin a zároveň je čistí. Umí vyloučit močový písek z ledvin i močového ústrojí.
Zlatobýl – základní bylina pro naše ledviny. Podporuje jejich funkce, působí proti jejich vyčerpání, zánětu. Mírně snižuje krevní tlak způsobený stresem a vyčerpáním ledvin.
Nyní už znáte účinky základních gemmoterapeutik. Nezapomeňte při jejich volbě vždy zvolit i odpovídající bylinný čaj, aby léčba byla úspěšnější.
Všechny zmiňované přípravky najdete na www.serafinbyliny.cz včetně bylinných čajů. Tato firma vytváří produkty v celkovém konceptu, takže se vzájemně skvěle doplňují!
Přihlaste se k odběru novinek na mém blogu a zůstaňte se mnou ve spojení. Jakmile tu bude něco nového, budete o tom vědět mezi prvními.