Také to znáte? Vodnatá rýma, svědění a pálení sliznic, zánět čelních dutin, zarudlé oči. To jsou jen některé ze známých a velmi obtěžujících projevů jarních alergií. Často nacházíme ještě zbytky sněhu na polích a my již trpíme některými z příznaků. Příčinou mohou být třeba časně kvetoucí jívy nebo břízy.
Alergie je definována jako nepřiměřená odpověď našeho imunitního systému na běžné látky z okolního prostředí, které by nám neměly vadit – ale vadí. Tato látka se označuje jako alergen a aktivuje protilátky ze skupiny imunoglobulinu IgG. Dochází k jejich zvýšené tvorbě, což spustí některou z alergických reakcí. Ta může být banální, ale v některých případech může být i život ohrožující.
Klasická medicína většinou uvádí, že důvody a vznik alergií není přesně znám. Z pohledu přírodní medicíny pracujeme s tím, že základem alergií jsou problémy ve střevech, a také v játrech. Střevní výstelku tvoří miliarda buněk epitelu, který vytváří bariéru mezi vnějším prostředím a vnitřním prostředím střeva. Střevo je domovem triliónů bakterií, které hrají důležitou roli nejenom při štěpení živin, ale hlavně ovlivňují efektivnost fungování našeho imunitního systému.
Jemnou výstelku střev lze velmi jednoduše poškodit. Nejčastějšími viníky bývají alkohol, antibiotika, analgetika a jiné léky. Silně se na jejím poškozování projevuje dlouhodobý chronický stres. Významným faktorem je přílišná konzumace lepku, přidaného cukru a kravského mléka. Všechny tyto složky potravy mají velmi silný alergenní potenciál a také systematicky poškozují střevní epitel. Ten se následně mírně rozestupuje a vznikne situace, kdy bariéra mezi vnitřním prostředím střeva a zevním prostředím těla začíná být „děravá“. Potom se nám do těla začínají dostávat viry, bakterie, plísně a špatně strávené části potravy. Tomuto stavu se také říká „syndrom zvýšené propustnosti střev“.
Některé špatně strávené bílkoviny z naší stravy, které se normálně v trávicím taktu štěpí na základní částice – aminokyseliny, procházejí takto poškozenou střevní stěnou přímo do krevního řečiště. Tam je imunitní systém identifikuje jako cizorodou látku a napadne je. Takto vznikají potravinové alergie, ale celá řada jiných typů alergií jako třeba na pyly, trávy či zvířecí srst.
K nejběžnějším typům alergií patří právě časné jarní alergie. Podle počasí mohou vznikat již koncem února nebo hned začátkem března. Pokud je zima mírná a příroda se začíná brzy probouzet, tak pyly poletují v ovzduší již v únoru. Lidé si pak často pletou alergické projevy s nachlazením. Nejčastějším projevem mimo vodnaté rýmy bývá bolest hlavy v oblasti čela a tlak za očima. To je způsobené alergickým zánětem sliznic vedlejších nosních a čelních dutin, které reagují právě na polétající pyly v ovzduší.
Z pohledu přírodní medicíny je možné alergie postupně léčit, ale jedná se o dlouhodobý proces. Obecně platí, že pokud chceme mít mírnější projevy časných jarních alergií, tak je potřeba přírodní přípravky nasadit už v zimním období nebo co nejdříve na jaře.
Žampion mandlový – přírodní houba, která účinně posiluje fungování imunitního systému. Používá se při alergiích, astmatu, chronických zánětech průdušek. Snižuje kašel, zlepšuje stav pokožky a celkové fungování jater.
Rdesno mnohokvěté – popínavá bylina, která účinně regeneruje játra a zlepšuje stav a činnost střev. Tímto působením podporuje imunitu a snižuje alergické projevy u různých druhů alergií. Rdesno mnohokvěté má mimo jiné i protizánětlivé účinky, upravuje hladinu cukru a tuků v krvi
Perilla křovitá – krásná, barevná bylina, která velmi dobře působí při alergiích, vlhkém chronickém kašli a astmatu. Obsažené látky (např. alfa-pinen, apigenin, beta-sitosterol, karyophyllen, myristicin, fenylpropanoid) se zapojují do anti-alergenních a protizánětlivých procesů a ukazují na možnost využití v léčbě astmatu, sezónních alergií a chronických bronchitid. Bylina vykazuje i silně antiparazitální účinky.
Obě byliny i houbu můžeme užívat zároveň, ideálně třeba v jedné kapsli – Pylergen
Černý rybíz – pokud nasbíráme jeho pupeny a správným způsobem naložíme, tak vzniklá tinktura nám může hodně pomoci při zvládání alergií. Pupeny Černého rybízu nám v těle vyvolají obdobnou reakci jako užití chemických anti alergik, nicméně pupeny to vyvolají přirozenou cestou.
Při přírodní léčbě alergií musíme mít trpělivost. Často trvá několik měsíců, než se alergie přestanou silně projevovat, nicméně během krátké chvíle po nasazení přírodní léčby úlevu zcela jistě pocítíme.
Velmi důležité při léčbě alergií je působit na střeva a tím na funkci imunitního systému, která se střevy souvisí a způsobuje právě alergické reakce. Pokud chceme, aby přírodní léčba byla účinná, tak zde hraje zásadní roli strava. Vynechání přidaného cukru z potravy, kravského mléka, alkoholu a bílé mouky celkovou léčbu zefektivní a urychlí. Nezapomeňte posílit mikrobiom střeva. Skvělé zkušenosti mám s přípravkem Harmonelo vitality
Věřím, že toto jaro se budete moci v klidu nadechnout s čistým nosem i srdcem.
Tip: pokud trpíte časnou jarní alergií, ale i letními alergiemi, tak již nyní začněte užívat kůru
čaj Pylergen + kapsle Pylergen + tinktura z pupenů Černý rybíz + Harmonelo Vitality
Kůru užívejte 2 měsíce s týdenní pauzou po jednom měsíci. Následně zůstaňte přes alergenní období na kapslích Pylergen a Harmonelu.
Přihlaste se k odběru novinek na mém blogu a zůstaňte se mnou ve spojení. Jakmile tu bude něco nového, budete o tom vědět mezi prvními.
Dobrý den paní Benediktová, velice moc Vám děkuji za tento článek Jarní alergie, beru to spíše za připomenutí léčby, protože zapomínám včas užívat tablety a tinktury, když je za okny zima tak na to nevzpomenu a na jaře kdy to vše kvete tak si nadávám, že jsem nezačala dřív 🙂 Děkuji za tento blog, moc ráda čtu Vaše články a těším se na sobotní meditaci 🙂 Měj se krásně a hlavně zdraví Dáša Šnebergerová
Děkuji za milá slova. Dávají mi energii k dalšímu psaní a mojí další práci. I já jsem stejně jako každý rok již nasadila Pylergen. Tentokrát spíše preventivně.