Název „Maitake“ pochází z japonštiny. „Mai“ znamená „tanec“ a „Take“ je japonské slovo pro houbu. V doslovném překladu je maitake „tančící houba“. S latinským názvem „Grifola frondosa“.
Číňané dali své oblíbené léčivé a jedlé houbě slavný název „Hui Shu Hua“. Překlad je zhruba „šedá stromová květina“.
Již v roce 1980 vědci provedli první studie o zdravotních účincích houby Maitaké. První, na co narazili, byla D frakce betaglukanů, které patří do velké skupiny polysacharidů. Přínos polysacharidů pro zdraví je již dávno nepochybný. Beta-glukany z D frakce mají mimo jiné protinádorové a imunoregulační účinky.
Další polysacharidy z houby Maitake působí jako antidiabetikum, mají účinek hypolipidický a imunomodulační.
Kromě těchto specifických účinků všechny polysacharidy modifikují mikrobiom ve střevě. Na jedné straně podporují prospěšné bakterie a na druhé straně pomáhají vytlačovat škodlivé osídlení. Zdravá střevní flóra podporuje homeostázu imunitního systému a zároveň působí proti metabolické nerovnováze, která je typická pro ztučnění jater a cukrovku.
Kromě polysacharidů jsou pro lidský organismus dobré zejména glykoproteiny. Ty se v Maitaké nacházejí také, a mají protinádorové, antidiabetické, antivirové účinky, posilují imunitní systém, snižují vysoký krevní tlak a snižují hladinu lipidů v krvi. A konečně, proteiny a peptidy v této medicinální houbě mají mimo jiné cytotoxické účinky proti buňkám HeLa (rakovina děložního čípku) a antivirové účinky proti herpes simplex. Maitaké za svůj antioxidační účinek vděčí mimo jiné svým mastným kyselinám, polyfenolům, flavonoidům, alfa-tokoferolu a kyselině askorbové.
Maitaké byla vždy osvědčenou medicinální houbou pro snížení hladiny lipidů v krvi.
Ale nikdy v historii lidstva nebylo tolik lidí s nadváhou a lidí s vysokou hladinou cholesterolu. Proto hraje klíčovou roli v boji s metabolickým syndromem, zvláště v dnešní době. Kromě obezity a zvýšené hladiny krevních lipidů se metabolický syndrom vyznačuje vysokým krevním tlakem a často diabetem 2. typu. Maitaké má díky svým cenným složkám nejen hypolipidemický účinek, ale také podporuje hubnutí a zmírnění projevů metabolického syndromu.
Vědecké studie prokázaly, že jak hladina celkového cholesterolu, tak hladiny LDL („špatného“ cholesterolu) klesá, když se pravidelně užívají kapsle nebo prášek Maitaké po dobu několika měsíců. Totéž platí pro hladiny triglyceridů a kyseliny močové. Hladina HDL cholesterolu („dobrého“ cholesterolu) přitom zůstává konstantní.
Podrobnější studie ukázaly, že účinek Maitaké na snížení cholesterolu je způsoben dvěma různými mechanismy. Na jedné straně snižuje aktivitu některých enzymů v játrech, což zpomaluje biosyntézu cholesterolu. Na druhou stranu látky z Maitaké zvyšují aktivitu dalších enzymů, které jsou zodpovědné za přeměnu cholesterolu na kyselinu žlučovou. Pomocí vlákniny a chitinu z houby se vzniklé množství žlučových kyselin snadno váže ve střevě a nakonec se vyloučí.
Ztučnění jater se obvykle vyskytuje v souvislosti s metabolickým syndromem. Ten se může vyvinout bez ohledu na konzumaci alkoholu a váhu. Dnes téměř všichni konzumujeme příliš mnoho nasycených tuků, příliš mnoho cukru a uměle přidané fruktózy. Vzhledem k tomu, že tělo přeměňuje cukr na tuk, aby ukládalo energii, nejen tuk, ale také cukr z naší stravy může vést ke ztučnění jater.
Maitaké působí proti tomuto procesu snížením ukládání triglyceridů v jaterních buňkách. Jeho antioxidanty zároveň vážou volné radikály v játrech. Díky tomu tam oxiduje méně tuku . Protože oxidované tuky mají negativní vlastnost ukládat se na cévních stěnách a tím způsobovat plaky, antioxidanty z houby Maitake snižují riziko arteriosklerózy. S ohledem na játra je také třeba zmínit, že užívání kapslí Maitaké je účinným preventivním opatřením proti zánětu jater. To je způsobeno protizánětlivými vlastnostmi medicinální houby.
Maitaké si udělala jméno v preventivní i terapeutické oblasti vysokého krevního tlaku. Na jedné straně snižuje pravděpodobnost rozvoje arteriosklerózy, což také snižuje riziko vysokého krevního tlaku. Na druhé straně ovlivňuje systém renin-angiotenzin-aldosteron, který je zodpovědný za regulaci krevního tlaku. Dalším mechanismem se jeví snížení krevního tlaku a snížení kyseliny močové v krvi.
Diabetici trpí zvýšenou hladinou cukru v krvi a zároveň sníženým vstřebáváním cukru do buněk těla – tzv. „inzulínovou rezistencí“ – obvykle způsobenou špatnou stravou. Inzulín je zodpovědný za zavedení cukru do buněk. Lidé s diabetem dlouhodobě produkují méně inzulinu a zároveň se snižuje citlivost na inzulin.
Maitaké podporuje organismus na několika úrovních. Na jedné straně stimuluje produkci inzulínu v buňkách ostrůvků slinivky břišní. Zároveň také zvyšuje citlivost buněk na inzulín.
Další vlastností houby Maitaké, která prospívá všem lidem s vysokou hladinou cukru v krvi, je inhibice aktivity alfa-glukosidázy. To znamená, že jen malé množství škrobu z potravy se přemění na disacharidy. Výsledkem je, že hladina cukru v krvi stoupá méně nebo vůbec. Důvodem jsou pravděpodobně určité mastné kyseliny z medicinálních hub.
Maitaké působí prebioticky , takže podporuje rozvoj střevního mikroflóry. Imunitní systém je úzce spjat se střevem a naše obranyschopnost je tím silnější, čím je zdravější střevo a střevní mikrobiom.
Silný imunitní systém hraje klíčovou roli v prevenci a boji proti závažným onemocněním. TCM již dlouho používá Maitaké při průjmech a zánětech v gastrointestinálním traktu. Okamžitě zmírňuje nepříjemné příznaky, protože působí protizánětlivě i hojivě.
Zejména lidé s autoimunitními střevními onemocněními mohou zaznamenat výrazné zlepšení užíváním kapslí Maitaké. Na jednu stranu jim celkově pomáhá uklidňující účinek na střeva. Na druhou stranu jim prospívají imunoregulační schopnosti medicinální houby, které oslabují autoimunitní reakce. Při autoimunitních onemocněních střev se doporučuje užívat s houbu Hericium na podporu přestavby sliznic.
Pokud pacient s rakovinou podstupuje chemoterapii, může Maitaké podpořit účinek této léčby. Lékaři těmto podpůrným látkám také říkají „chemosenzibilizátory“. Maitaké se neomezuje jen na účinnost chemoterapie. Zlepšuje také snášenlivost léčby. Chrání například sliznice v trávicím traktu, čímž působí proti nevolnosti a průjmu. Pacienti také uvádějí, že při užívání Maitake se celkově cítí lépe a únava je obtěžuje jen mírně. Tento pocit se často odráží v krevním obrazu.
Maitaké je houba, která umí „protančit“ naším tělem a pomoci od mnoha neduhů.
Nezapomeňte, že přírodní houby se mohou s úspěchem spolu kombinovat :
Vysoký krevní tlak: Maitaké + Cordyceps
Steatóza jater ( ztučnění) : Maitaké + Reishi
Vysoká hladina kyseliny močové: Maitaké + Cordyceps
Přihlaste se k odběru novinek na mém blogu a zůstaňte se mnou ve spojení. Jakmile tu bude něco nového, budete o tom vědět mezi prvními.