Krev – životadárná tekutina bez níž by nebyl lidský život. Krev je tvořena krevní tekutinou, krevní plazmou, v níž se nacházejí různé krevní částice (erytrocyty, leukocyty, trombocyty), které zajišťují její funkce.
Přenáší životně důležité živiny, které se do krve vstřebávají ze střeva, především nese k tkáním těla kyslík a zpět odvádí oxid uhličitý a další zplodiny metabolizmu. Je nezbytně důležitou součástí obranného systému, účastní se na vnitřních regulacích těla, vodní a minerální rovnováze, udržování stálé tělesné teploty a lze jmenovat další funkce.
Na krvetvorbě a celkové správné funkci krve se mimo jiné podílí slezina, játra, kostní dřeň a lymfatické žlázy.
Pokud chceme podporovat zdravou krev, musíme podporovat i tyto orgány.
Kdo by neznal kopřivu. Babičky nás uklidňovaly při jejím požahání, že nás nebudou bolet klouby. Žádný bylinář nemůže pracovat bez této základní léčivky. Takové množství pozitivních účinků na naše tělo jako kopřiva má málokterá bylina. Kopřiva je základní bylinou na očistu krve. Obsahuje vysoké množství chlorofylu a minerálních látek, což jí předurčuje jako bylinu na regeneraci tělesných buněk, včetně těch krevních jako jsou červené či bílé krvinky. Kopřiva působí proti anémii, staví krvácení, obsažené minerály posilují cévní stěnu. Kopřiva má i silné protialergické účinky. S ohledem na vysoký obsah šťavelanů zejména u mladých kopřiv se doporučuji čistý kopřivový čaj pít jen dva až tři týdny. Ovšem bylinné směsi s obsahem kopřivy můžeme pít dlouhodobě. Kopřivu můžeme také užívat ve formě tinktury.
Letnička, která není tolik známá, ale její účinky jsou úžasné. Je to bylina s mimořádně vysokým obsahem křemičitanů a dalších minerálních látek, které podporují regeneraci tkání v organismu. Velmi účinně podporuje krvetvorbu a také tlumí rozvoj sklerotizačních procesů v těle. Při poruše krvetvorby je to bylina první volby společně s červenou řepou a kopřivou. Bylinné čaje proti anemii by měly mít vždy obsaženou konopici.
Bodlák se žlutavými květy původně pochází ze středomoří, ale vypěstovat si ho na zahrádce není velký problém. Benedikt je bylina, která se používá zejména po podporu trávení, jelikož zlepšuje vylučování žluče. Jejím dalším, velmi významným účinkem je, že potlačuje kvašení a hnití ve střevech, čímž vyrovnává přirozenou střevní mikroflóru. Ta je mimo jiné potřebná na přirozené vstřebávání živin v tenkém střevě a zajištění přirozené imunity prostřednictvím dobře fungujících bílých krvinek.
Přezdívá se mu také „malý šeřík“. Jeho bílé květy omamně voní a lákají včely, čmeláky i jiná hmyz. Bylina obsahuje přírodní kyselinu salicylovou, tudíž vykazuje podobné účinky jako aspirin nebo acylpirin, který se původně z ní vyráběl. Působí proti zánětům kloubů, revmatismu, infekčním onemocněním, podporuje pocení, tlumí infekční průjmy, odstraňuje otoky, léčí dnu a kloubní výrůstky, odstraňuje nežádoucí soli z těla. Dokáže velmi účinně čistit a mírně ředit krev. Jednoduchá forma užití je ve formě tinktury.
Bylina, která má ráda vlhké bažinaté oblasti zejména v Indii či na Srí Lance. Látky obsažené v Gotu kole zvyšují tvorbu kolagenu v kostech a chrupavkách a napomáhají zlepšení periferního krevního oběhu. Gotu kola posiluje buňky v cévních stěnách, čímž napomáhá průtoku krve. Právě tyto vlastnosti z ní dělají účinnou bylinu při celkové léčbě křečových žil a také lymfatických zánětů a otoků.
Patří mezi významné byliny pro regeneraci nervové soustavy ze skupiny. Zklidňuje a posiluje nervový systém, podporuje inteligenci, dlouhověkost a paměť. Účinkuje na nervová onemocnění, působí proti předčasnému stárnutí a zapomnětlivosti.
Tak vyzkoušejte některou z bylin a zlepšete si svoji krev. Vždyť je to nejdražší tekutina!
Přihlaste se k odběru novinek na mém blogu a zůstaňte se mnou ve spojení. Jakmile tu bude něco nového, budete o tom vědět mezi prvními.