Shitaké – tajná královna mezi houbami

Mnozí znají Shitaké jako výtečnou jedlou houbu, která se používá zejména na přípravu skvělých asijských jídel. Shitaké však patří mezi přírodní houby se silnými léčivými účinky.

Historie

Není přesně jasné, kdy si Shitaké našla cestu k lidem. Odborníci jsou si však jisti, že tato nádherná léčivá houba byla používána již před 2000 lety ve východní Asii. Již tehdy se vědělo, že dokáže obnovit zdraví a dlouhodobě ho udržet. První záznamy o léčivé houbě Shitaké, jejích účincích a dávkování najdeme ve spisech z dynastie Ming, která začala ve 14. století.

V Číně však existuje legenda, která se vztahuje k objevu Shitaké kolem roku 1100 našeho letopočtu. V tomto příběhu Wu Sang Kang objeví houbu Shitaké při průzkumu lesů jihozápadní Číny. Z nějakého důvodu rozřezal mrtvý kmen stromu, na kterém roste Shitaké. Když se k rozřezanému stromu vrátí zjistí, že houba na rozbitém dřevě rostla mnohem rychleji a vytvořila mnohem více plodnic než sousední houby na neporušených kmenech stromů. Objevil tedy tehdy účinnou metodu pro pěstování Shitaké.

Houba Shitaké byla poprvé pěstována v Německu v roce 1909. Než se ale proslavila jako jedlá houba, mělo uplynout dalších šedesát let. Dnes je to druhá nejpěstovanější léčivá houba. Příliš málo lidí si však stále uvědomuje její prospěšné účinky. Pouze v zemích východní Asie je široce zavedena jako osvědčená medicinální houba.

Něco málo o Shitaké

Shitaké má svůj domov v listnatých lesích Japonska, Číny a Koreje. Tam roste především na odumřelém tvrdém dřevě listnatých stromů.

Přizpůsobivá medicinální houba se ale prosadila i v jiných částech světa. Biologové předpokládají, že na některých místech se rozšířila z pěstíren a dokázala si tak najít nová stanoviště pro svůj růst. Například v Evropě a Severní Americe se cítí obzvláště doma na dubovém dřevě. Daří se jí ale i na kmenech buku, javoru, kaštanu a ořešáku.

Latinský název pro houbu Shitaké je „Lentinula edodes“. Zejména v Asii ji lidé nazývají také „královnou medicinálních hub“.

Původ názvu Shitaké je japonský. „Shii“ odkazuje na strom Shii,, kde nejčastěji houbu najdeme. Je to běžně známý jako strom Pasania. „Také“ neznamená nic jiného než „houby“. Souhrnně můžeme Shitaké přeložit jako „houba, která roste na stromě Pasania“. Číňané ho znají také jako „Shiang Gu“. V překladu to znamená něco jako „voňavá houba“.

Shitaké se pozná podle světle až tmavě hnědého klobouku, který někdy přechází do červené. Zvláště nápadné je množství jemných bílých vloček, které pokrývají klobouk. Okraj mladé houby je mírně stočený dovnitř. Lodyha bývá uprostřed, někdy trochu na straně klobouku. Je bílé až světle hnědé barvy a může růst rovně nebo mírně zakřiveně. Lamely jsou hladké až drsné. Jak stárnou, mění se z bílé na žlutou až červenohnědou.

Co obsahuje Shitaké

Jako všechny jedlé a medicinální houby je i Shitaké bohatá na cenné složky, které vyživují naše tělo a udržují ho zdravé. Pouhý pohled na makroživiny ukazuje, že houba je extrémně zdravá potravina. Obsahuje méně než 2 % tuku, pouze kolem 12 % sacharidů, ale až 13 % bílkovin a kolem 5 % vlákniny. Přesné složení silně závisí na přesných podmínkách pěstování. Ohledně obsahu bílkovin je důležité vědět, že se v houbě nacházejí všechny esenciální aminokyseliny. Jejich složení je velmi podobné jako u mléka nebo masa. Bílkoviny ze Shitaké jsou navíc velmi snadno stravitelné.

Je tedy cenným zdrojem bílkovin zejména pro vegetariány a vegany.

Co se týče minerálů a vitamínů, tak její obsah je opravdu bohatý. Obsahuje:

draslík

zinek

fosfor

hořčík

měď

vápník

Vitamíny B: 1, 2, 3, 5 a 6

provitamin D

Měď je zvláště důležitá pro krev, pojivovou tkáň a nervy. Asi 100 g uvařené Shitaké pokryje průměrnou denní potřebu dospělého člověka. Množství vápníku a provitaminu D v Shitaké silně závisí na množství slunečního záření. Obsah se může zvýšit i po sklizni, pokud se houba suší na slunci. Mnoho vitamínů řady B našemu tělu dodává více svěžesti a vitality. Vitamin B5, nazývaný také kyselina pantotenová, se podílí na různých metabolických procesech a regeneraci nervů. Na druhou stranu je vitamín B6 důležitý pro využití bílkovin a na podporu naší psychiky. V průměru obsahuje Shitaké více vitamínu B6 než většina druhů masa, díky čemuž je pro vegetariány ještě atraktivnější.

Účinek Shitaké na lidský organismus je založen na různých složkách. Jedním z nejdůležitějších je polysacharid lentinan. Tato látka se opakovaně osvědčila v různých lékařských studiích jako zajímavý prostředek na podporu imunity. Sloučeniny síry lenthionin, lentin, lentysin, lentinamycin A a B mají antibiotické a fungicidní vlastnosti.

Již zmíněný provitamin D se v odborném žargonu nazývá také ergosterol. Pokud jde o vitamín D, tak mnoho lidí v Evropě trpí jeho nedostatkem a to, zejména v zimních měsících. Následkem toho jsou náchylnější k akutním a chronickým onemocněním.

Jaké jsou účinky Shitaké?

V tradiční čínské medicíně je Shitaké známá jako tonikum. Posiluje tělo a pomáhá obnovit ztracenou sílu. Říká se, že reguluje životní energii Qi a vyrovnává jin a jang. Její tradiční oblasti použití se týkají především onemocnění jater, cévních zúžení, poruch imunity, očních onemocnění spojených s cévami, dny, onemocnění kloubů a šlach, překyselení organismu a akutních infekcí .

Jak ovlivňuje hladinu tuků v krvi?

Na rozdíl od mnoha přípravků na cholesterol, Shitaké neovlivňuje biosyntézu cholesterolu. Spíše řeší příčiny, jako je oxidační stres, překyselení nebo zánět, a zajišťuje urychlené odbourávání a odstraňování cholesterolu z těla. Pozorované účinky ukazují, že užívání Shitaké snižuje celkový cholesterol i LDL cholesterol v krvi. Zároveň se však mírně zvyšuje hladina HDL („hodného“ cholesterolu).

Vědci objevili v Shitaké klíčovou látku zvanou eritadenin. Ten má vliv na metabolismus lidských tuků. Eritadenin zasahuje do metabolismu fosfolipidů v játrech. V důsledku toho se hladiny krevních lipidů, zejména cholesterolu v séru, regulují směrem dolů. Eritadenin navíc urychluje vylučování cholesterolu. Stimuluje jeho odstranění z cév a jeho rozklad v játrech.

Poruchy krevního oběhu a arterioskleróza

Vliv Shitaké na hladinu krevních lipidů přímo souvisí s jeho zmírňujícím účinkem na poruchy krevního oběhu a arteriosklerózu. Když je hladina HDL v krvi v příznivém poměru k LDL, odbourává plak a oxidovaný cholesterol, který se nahromadil v cévách. Odpadní produkty jsou nakonec odeslány do jater a vyloučeny. Tím se okamžitě snižuje riziko zúžení cév a ateriosklerózy. Důsledkem je konstantní krevní tlak a nižší pravděpodobnost kardiovaskulárních onemocnění.

Medicinální houba Shitaké má účinek, který odborníci popisují jako protizánětlivý. Na stěnách cév je často mnoho malých zánětů, které vedou ke kornatění cév. Vzhledem k tomu, že Shitaké zabraňuje zánětu, snižuje tak riziko zanešení cév a krevního řečiště. To jde ruku v ruce s jejími antioxidačními účinky. Obsažená aminokyselina ergothionein nejen chrání nervový systém před oxidačním stresem, ale také zabraňuje oxidaci krevních tuků. To dále snižuje riziko arteriosklerózy.

To ale stále není vše! Eritadenin z medicinální houby může dokonce zabránit slepování krevních destiček. Tím se snižuje riziko poruch krevního oběhu a trombózy. Kromě toho mají lékaři TČM zkušenosti, že Shitaké má uklidňující účinek na bolesti hlavy, migrény a tinnitus. Důvodem je její působení na uvolnění cévního napětí, a také v jejím příznivém působení na játra.

 Imunitní systém

Shitaké má velmi cenný vliv na imunitní systém . Zejména lentinan obsažený v Shitaké, další  polysacharidy , ale také lenthionin aktivují různé imunitní mechanismy a podporují tak vlastní přirozenou obranyschopnost organismu. Lentinan zvyšuje počet leukocytů v krvi a podporuje činnost makrofágů.  Houba Shitaké pomáhá imunitnímu systému bojovat s různými virovými onemocněními, jako je chřipka nebo herpes. Dále působí také proti šíření parazitů, bakterií a plísní, jako je candida albicans.

Onemocnění kloubů a překyselení těla

Onemocnění pohybového aparátu, jako je artróza, záněty šlach, dna a revmatismus, úzce souvisí s poruchami metabolismu a chronickým překyselením.

Při užívání léčivé houby Shitaké dochází k uvolňování kyselých metabolitů ze svalů a kloubů, a tím ke zlepšení pohyblivosti a snížení bolesti.

Houba Shitaké také velmi dobře uvolňuje kyselinu mléčnou ze svalů, takže pomáhá rychlejší regeneraci po sportovním výkonu.

Shitaké dokáže velmi dobře snižovat celkovou hladinu kyseliny močové v krvi. Je vhodná také při léčbě zánětů šlach, a také při léčbě různých kostních výrůstků.

Prostě houba Shitaké je „tajnou“ královnou mezi léčivými houbami. Skvěle chutná v pokrmech, ale i pomáhá ve formě extraktu, a to tekutého nebo sušeného.

Moje tipy: Shitaké můžete velmi dobře kombinovat s bylinnými čaji a dalšími přírodními doplňky, a to podle druhu onemocnění. Vhodné jsou kombinace:

Shitaké + čaj Rednavit ( Dna, kyselina močová)

Shitaké + čaj Cholesterin ( vysoká hladina cholesterolu)

Shitaké + čaj Restart ( arterioskleróza, prevence ucpání cév)

Shitaké + čaj Chrupavka ( artróza)

Shitaké + čaj Klouby ( revmatismus)

Shitaké + čajový koncentrát Klouby a páteř ( záněty šlach a kloubní výrůstky)

Shitaké + čaj Odkyselení ( svalová únava a regenerace po sportu)

 

 

 

Odebírejte novinky z mého blogu

Přihlaste se k odběru novinek na mém blogu a zůstaňte se mnou ve spojení. Jakmile tu bude něco nového, budete o tom vědět mezi prvními.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů.