Vlhké louky, břehy potoků, prameniště, rašeliniště, podmáčené paseky s chudou až bahnitou půdou na přímém slunci to je perfektní tužebníkové stanoviště.
Z nížin až do hor se v různé míře vyskytuje téměř v celé Evropě. Tužebník jilmový je trvalka, která rozkvétá od května do září zajímavými žlutobílými květy připomínajícími květenství šeříku. Květy omamně voní a lákají okolní hmyz, který je miluje.
V současném přírodním léčitelství je trošku opomíjený, ale dříve to byla základní a velmi využívaná bylina u babek kořenářek. Také se jí říkalo babarbule, chlapice, vředový kořen či zimničné koření.
Tužebník je velmi důležitou bylinou i pro moderní medicínu. Obsahuje totiž stejnou látku jako nejznámější lék západní civilizace, ovšem bez vedlejších účinků. Obsahuje kyselinu salicylovou.
Salicin – látka s protizánětlivým, horečku snižujícím a analgetickým účinkem byl nejdříve izolován z Vrby bílé a následně pak z Tužebníku jilmového. Později byla vyrobena podle „receptury přírody“ chemická forma – kyselina acetylsalicylová, známá jako dnešní Aspirin či Acylpyrin nebo jiné, podobně účinkující léky, které jí obsahují. Dá se tedy s mírnou nadsázkou říci, že na co je indikován Aspirin na to je i Tužebník jilmový.
Tužebník jilmový má tedy působení jako tento lék, ale bez vedlejších negativních účinků. Přírodní látky, které se v těle rostliny mění na kyselinu salicylovou mají oproti svým, v laboratořích vzniklých napodobeninám tu výhodu, že nedráždí žaludeční sliznici, ba naopak díky dalším obsaženým látkám jí chrání.
Tužebník jilmový se používá zejména tam, kde je potřeba potlačit zánět a zvýšenou teplotu. Funguje velmi dobře u bolestí kloubů, u revmatických bolestí, i u velmi nepříjemného zánětu kloubu u palce nohy zvaného Dna.
Používá se při zánětu žaludku, při chronických průjmech, zánětech ledvin a močových cest. Je účinný při očistě a odkyselení
Bylina se připravuje jako nálev nebo společně s dalšími bylinami ve směsi jako léčivý bylinný čaj. Najdeme ji v čaji na klouby, na očistu, na odkyselení či odvodnění.
Moderní a velmi účinnou formou je sběr a nakládání poupat Tužebníku jilmového. Takto vytvořená tinktura je velmi účinná právě při bolestech kloubů z důvodu zvýšeného výskytu kyseliny močové v krvi, ale také umí mírně ředit krev a působit proti zánětům.
Tužebník jilmový je velmi aromatická bylina. Můžeme jí používat na výzdobu a provonění příbytků anebo na výrobu sirupu či přírodní limonády podobně jako květy Černého bezu.
Přihlaste se k odběru novinek na mém blogu a zůstaňte se mnou ve spojení. Jakmile tu bude něco nového, budete o tom vědět mezi prvními.