Adaptace je základem radostného žití

Už jsem na tomto světě „nějaký ten pátek“ a myslím si, že jsem ve svém životě zažila mnoho věcí a životních událostí. Nicméně doba, kterou procházíme v posledních několika letech se zdá být čím dál tím více náročnější.

Většina lidí si myslela, že odezněním „covidové pandemie“ se vše uklidní, ale opak je pravdou. Světové události gradují a vše se začíná velmi intenzivně odrážet na našich životech a primárně na naší vnitřní psychice.

Výsledkem jsou přeplněné ordinace psychologů a psychiatrů. Bohužel se tato psychická zátěž a neschopnost vyrovnat se se změnami životních podmínek začíná nejvíce dotýkat mladé generace, která povětšinu nezažila velký nedostatek a životní krize.

V průběhu posledních desetiletí jsme žili vcelku pohodový život více méně v hojnosti. Nebyli jsme tolik vystavování překážkám a zkouškám jako předchozí generace. To v nás snížilo ostražitost a schopnost se přirozeně adaptovat na zhoršené životní podmínky.

Myslím si, že začíná být jasné, že už se nikdy nevrátíme do časů před rokem 2020.

Začala nová etapa života a je potřeba se na ní adaptovat

Proč? Protože, pokud se nezvládneme adaptovat, tak prostě z tohoto světa odejdeme. Zdá se vám toto tvrzení tvrdé? Není! Podívejte se ve svém okolí kolika lidem selhává imunitní systém, kolik lidí trpí autoimunitními chorobami kloubů, štítné žlázy střev…

Kolik lidí trpí únavou, nespavostí, kolika lidem vyrůstají různé typy novotvarů v těle a nemluvě o záplavě osob trpícími různými formami trávicích obtíží.

To vše je následek neschopnosti přirozené adaptace na změněné životní podmínky a z toho vycházející velký stres, který blokuje přirozené fungování našeho těla a zejména imunitního systému.

Co s tím?

V první řadě je nutné si uvědomit, že opravdu žijeme v jiných časech a tuto skutečnost přijmout. Následně pak pravidelně dělat opatření, která mi pomohou k lepší adaptaci na nové podmínky.

  1. Podívejte se na lidi kolem sebe a zamyslete se nad tím, kdo z nich svojí přítomností vás „nabíjí“ a kdo naopak vám vaší energii ubírá. Zkuste eliminovat setkávání a konverzaci s nimi. Obklopujte se jen osobami, které nemají tendenci na vše nadávat, vyhledávat jen problémy a komplikace. Je možné, že o většinu „přátel“ přijdete, ale umožníte tak vstup do vašeho prostoru těm novým, pozitivním
  2. Stejným drobnohledem se podívejte na sebe, na svoje myšlenky a slova. Jsou pozitivní, nabíjející? Nebo vaše slova obsahují převážně negativní věci? Pozorujte to a vědomě měňte. Pokud se přistihnete, jak rozebíráte negativní věci vědomě svůj tok myšlenek a slov změňte. Tak si postupně ve svém mozku vybudujete jiný návyk. Návyk na hezké pozitivní myšlení a mluvu.
  3. Pozorujte, co jíte. Jídlo je palivo, energie, na kterou naše tělo funguje. Alkohol, cukry, konzervační soli, dochucovací soli, přemíra kravského mléka, přemíra lepku. To vše oslabuje naše tělo, střeva, imunitu a psychiku. Cíleně zařazujte do svého jídelníčku co nejvíce čerstvé zeleniny.
  4. Hýbejte se! Pohyb je zdrojem dobré nálady, jelikož podněcuje přirozenou tvorbu „hormonů dobré nálady“. Nemusíte vydávat žádné heroické sportovní výkony. Stačí přirozená chůze. Zkuste se denně projít v parku či v lese. Víte, že existuje pojem „lesní medicína“? Je to medicínský obor, který je v Japonsku velmi uznávaný a praktikovaný. V rámci tohoto oboru jsou vědecky prokázané pozitivní účinky stromů a celého lesa na náš imunitní systém a psychiku.
  5. Nesledujte zprávy v televizi, novinách či na internetu. Říkám tomu „odpojit se od metrixu“. Toto odpojení je velmi osvobozující. První dny jsou těžké, jelikož už většina z nás má návyk na to sledovat telefon a v něm různé stránky a sociální sítě. Můžete zažívat i něco podobného jako jsou abstinenční příznaky u odkývání na alkohol či omamné látky. Nicméně po několika dnech můžete pozorovat velkou úlevu a uklidnění.
  6. Čtěte knihy! Najděte si pozitivní, motivující literaturu a prostě čtěte. A pokud to bude literatura s návody jak pracovat se sebou a se svojí psychikou, tak je důležité tyto návody si přečíst, ale také i zkoušet, praktikovat.
  7. Naučte se jednoduché techniky práce se svoji myslí a podvědomím. Čím jsou jednodušší, tím jsou účinnější. Zkuste třeba některé z youtube kanálu Martina Lajprika.
  8. Využívejte dary přírody! Farmaceutický průmysl nám nabízí celou řadu tabletek na lepší, a ještě lepší náladu. V první fázi nám opravdu mohou významně ulevit a jsou situace, kdy je potřeba je využít. Dlouhodobé užívání těchto farmak však vede k rozvoji další vedlejších nemocí a nepřináší řešení původního problému. Příroda poskytuje celou řadu přírodních látek, které nám umí významně pomoci při velkém psychickém zatížení.

Dary matky přírody

Mucuna pruriens 

Říká se jí také sametová fazole. Je to popínavá liána jejíž plodem jsou lusky zabalené do jemných chloupků. Plody se pro svůj velký obsah léčivých látek používají v tradičních medicínách již celá staletí.

Významnou látkou je zejména l-dopa, což je přírodní látka podporující přirozenou tvorbu dopaminu v našem těle. Dopamin je hormon, který má významný vliv na naši psychiku, na pocit štěstí a radosti. Dopamin nám umožňuje prožívat pocity uspokojení, potěšení, umožňuje nám se dobře učit, pohybovat se i usínat.  Dopamin mimo jiné harmonizuje hladinu prolaktinu v krvi, harmonizuje i ostatní pohlavní hormony jak u žen tak i u mužů.

L-dopa významně snižuje projevy nemoci u pacientů s Parkinsonovou chorobou.

Kudzu Vine

Latinským názvem Pueraria lobata, je divoce rostoucí rostlinou vyskytující se v Asii, ale rovněž v severní Americe.

Kudzu podporuje přirozenou produkci serotoninu v organismu. Serotonin je hormon, který reguluje naši náladu. Působí jako neurotransmiter, tedy přenašeč vzruchů v nervové tkáni. To ale není jeho jediná funkce.

Serotonin ovlivňuje celou řadu orgánů v našem těle, a to od krevního řečiště přes svalový tonus až po emocionální stavy. Serotonin působí i na náš trávicí trakt. Při jeho nedostatku trpíme poruchami trávení způsobenými vlivem stresu.

Serotonin je produkován v našem mozku, ale jen v malém množství. V daleko větším množství pak ve střevech.

Serotonin potřebuje pro své účinkování v těle pomocné látky, tzv. prekurzory. Jedním z nich je aminokyselina zvaná L-Tryptofan, kterou můžeme snadno získávat jak ze stravy, tak z potravinových doplňků.

Dostatečné množství  serotoninu a dopaminu v oběhovém ústrojí, nám pomáhá stabilizovat nervový systém, což přináší posílení dobré nálady, sebevědomí, efekt uspokojení, překonání fobií a zvýšení odvahy a adaptability.

Můj tip

popisované byliny najdete v kapslích PohodaŠtěstí. Tyto kapsle je možné užívat současně a popřípadě je doplnit čajem Antistres. Tato kombinace podpoří vaše zvládání stresu a adaptabilitu. Zlepší vaši náladu, zmírní projevy stresu a zkvalitní spánek.

Odebírejte novinky z mého blogu

Přihlaste se k odběru novinek na mém blogu a zůstaňte se mnou ve spojení. Jakmile tu bude něco nového, budete o tom vědět mezi prvními.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů.