Čaga dravec mezi léčivými houbami

Chaga nebo také Čaga , česky rezavec šikmý je dřevokazná houba , která nejčastěji roste na břízách, méně často také na dalších listnatých stromech v severní Evropě, Rusku a dále v chladnějších oblastech Asie a Severní Ameriky. V tradiční medicíně v Rusku se využívá od 16. století a v Asii se používá několik tisíc let.

Čaga obsahuje více než 200 různých biologicky aktivních látek jako jsou polysacharidy, polyfenolické látky a triterpenoidy lanostanového typu. Z polysacharidů jsou to zejména beta-glukany a heteroglukany, z triterpenů pak inotodiol, obliquol, betulin a betulinová kyselina (ty houba získává z hostitelského stromu z břízy). Čaga obsahuje vysoké množství melaninu – pigment, který se podílí na její barvě – který ochraňuje DNA před poškozením a organizmus před zářením všeho druhu.

 Čaga jako adaptogen

Čaga sibiřská patří mezi nejsilnější adaptogeny. Dokáže podporovat jak imunitní systém, tak nervovou soustavu. Používá se při léčbě alergií, nepřiměřených imunitních reakcí průdušek, virových infekcí i vysokého tlaku. Její adaptogenní vlastnosti napomáhají při detoxikaci nebo podpoře fyzické síly a duševní bystrosti.

Čaga pomáhá „trénovat“ imunitní a nervový systém organismu, aby fungoval lépe. Odborníci na přírodní medicínu se domnívají, že tělesné systémy takovýto druh „tréninku“ potřebují. Když se narodíme, tak naše systémy jsou nezralé, zejména imunitní systém. Během prvních roků života dochází vlivem prostředí k jejich „vylaďování“. To probíhá mimo jiné i interakcí organismu s bakteriemi a viry, které pomáhá imunitním buňkám naučit se svojí práci.

Jaké jsou hlavní účinky?

Čaga patří svými účinky mezi nejsilnější léčivé houby. Dokáže si poradit i se zarputilými bakteriemi a bakteriemi, které nazýváme „interbuněční parazité“

 • Celková podpora a modulace imunitního systému
 • Působí proti bakteriím, chlamydiím, boreliím a dalším interbuněčným parazitům
 • Působí proti virům
 • Hojí záněty sliznic v oblasti jícnu, žaludku a střev
 • Používá se při léčbě Crohnovy choroby nebo divertikulózy střev
 • Úprava hladiny cukru v krvi zejména u cukrovky II. typu
 • Snížení hladiny cholesterolu v krvi
 • Působí silně proti zánětům v těle
 • Zmírňuje bolest
 • Zmírňuje projevy artritidy
 • Chrání jaterní buňky před poškozením toxickými látkami a zlepšuje funkci jater
 • Zlepšuje kognitivní funkce jako paměť a učení
 • Snižuje pocity únavy

Čaga a jiné přírodní přípravky

Čagu je možné užívat společně s dalšími přírodními přípravky, zejména s dalšími léčivými houbami, ale také s bylinnými čaji. Důležité je mít na paměti, že skvělý účinek přípravku z Čagy sibiřské bude mít jen ten, kde je obsažen extrakt nebo výluh. Namletá plodnice se v těle velmi těžko vstřebává.

Příklady jak Čagu sibiřskou použít v kombinacích

Záněty žaludku: Imunofungin BIO + čaj Žaludek a dvanácterník

Podpora imunity: Imunofungin BIO nebo tinktura BIO Čaga + čaj Imunita

Gynekologické záněty: tinktura BIO Čaga + čaj Anticandid + kapsle Ochránce

Chronické záněty horních cest dýchacích a plic: tinktura BIO Čaga + kapsle Plíce

Odebírejte novinky z mého blogu

Přihlaste se k odběru novinek na mém blogu a zůstaňte se mnou ve spojení. Jakmile tu bude něco nového, budete o tom vědět mezi prvními.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů.