Cordyceps – housenice čínská patří mezi tradiční léčivé houby a postupně se její věhlas rozšířil po celém světě. O účinku této houby vypovídá už její pozoruhodný životní cyklus.
Číňané se původně domnívali, že houba je housenkou, čímž se nám vysvětluje její český název housenice čínská. Houba parazituje na housenkách vysokohorských asijských motýlů. Při svém šíření ulpí výtrus této houby na zmíněných housenkách a prorůstá jejich tělem. Tato trpělivá a soustavná činnost cordycepsu může trvat i několik let, kdy houba vytváří cenné účinné látky.
Housenka se na zimu ukrývá do hloubi země, aby přečkala klimatickou nepřízeň, ale umírá vlivem rostoucího cordycepsu. Houba těží z housenky nejen živiny, ale poslouží i ochranná chitinová schránka housenky, díky které cordyceps zvládne tvrdé Himalájské podmínky, aby na jaře znovu vysel své spóry. Psané záznamy o cordycepsu se datují v Číně kolem roku 600 n.l.
Asiaté tuto houbu volili u bezmála 200 onemocnění nejen pro její účinek, ale také proto, že její pravidelné a dlouhodobé užívání nemá vedlejší nežádoucí účinky.
Vybraná místa tibetských pastvin poskytovala pasoucímu se skotu ohromující vitalitu, sílu a plodnost. Druzí pastevci takové stádo mohli jenom závidět. A pochopitelně se pídili po příčině. Klima i kvalita pastvy byla u všech obdobná. Některým pastýřům se však housenice čínská vyskytovala v trávě, kterou skot s pastvou konzumoval.
Při trvalé konzumaci cordycepsu byly účinky na lidský organizmus natolik znatelné, že se na dlouhou dobu stal cordyceps výsadou jen čínského císaře a jeho vyvolených.
Ve své domovině, v Číně je užíván proti stárnutí, na posílení imunity, nervové soustavy, mozkových funkcí. Jako podpůrný prostředek byl užíváni v případě zánětů a poruch imunity.
Výzkumy ukazují, že cordyceps udržuje v pohotovosti náš imunitní systém, podporuje tvorbu červených krvinek, regeneruje srdce, plíce, ledviny i pohlavní ústrojí. Popisovány jsou příznivé účinky na játra, cholesterol a tuky v krvi, správnou krevní srážlivost.
Housenice čínská se může pyšnit obsahem glukanů, terpenoidů, nukleotidů. Intenzivně zkoumána je látka zvaná cordycepin, u které jsou prověřovány protirakovinné a protizánětlivé účinky. Nemenší pozornosti se těší i kyselina cordycepinová, v jejímž poznání zatím ještě vědci pokulhávají za lidovými znalostmi pastevců z Asie.
Betaglukany cordycepsu stimulují v bílých krvinkách imunitního systému pohlcování cizorodých organizmů (odborně fagocytózu), což je klíčový děj, jakým se tělo zbavuje nežádoucích látek.
I jen krátkodobé užívání housenice dodává tělu každodenně potřebné vitamíny B1, B2, E, K, a dokonce i vzácný vitamín B12, dále zdraví prospěšné omega mastné kyseliny a klíčové aminokyseliny pro regeneraci buněk.
Cordyceps dokáže silně stimulovat základní životní energii v organismu tzv. čchi. Doporučuje se sportovcům, těžce fyzicky pracujícím lidem, ale i lidem s únavovým syndromem. Její užívání není vhodné v pozdních odpoledních a večerních hodinách právě z důvodu stimulace a možného porušení přirozeného spánku.
Cordyceps a jeho energie funguje po meridiánu ledvin, takže je vhodný všude tam, kde se projevuje ledvinové oslabení ať již z důvodů zánětů, fyziologického poruchy ledvin nebo stresového vyčerpání.
Používá se i při podpoře párů, které se snaží o početí nebo při léčbě vysokého krevního tlaku, který je způsoben chronickým stresem.
Prostě cordyceps je houba, kterou byste rozhodně měli mít v domácí lékárničce. Je si zkontrolujte, aby byla kvalitní a ve formě extraktu. Jen tak opravdu funguje a obsažené látky se v těle dostanou tam, kam mají.
Kvalitní extrakt z cordycepsu s přidáním extraktu z jitrocele na posílení účinku najdete zde
Přihlaste se k odběru novinek na mém blogu a zůstaňte se mnou ve spojení. Jakmile tu bude něco nového, budete o tom vědět mezi prvními.
Dobrý den, nemá Cordyceps nějaké kontraindikace?
Děkuji vám. Šeferová
Cordyceps by se neměl užívat ve večerních hodinách jelikož stimuluje. Také se nedoporučuje u akutních rakovinových stavů.