Hericium nebo-li „opičí hlava“

Hericium erinaceus je vynikající jedlá houba běžně známá jako Korálovec ježatý. Hericium se řadí do velké skupiny léčivých hub, které byly a jsou odedávna využívané v tradiční východní medicíně.

Hericium roste na starých nebo odumřelých listnatých stromech, a to nejenom v Asii, ale i u nás.  Plodnici se čínsky říká „houba opičí hlava“ .

V tradiční východní medicíně se tato houba používá k posílení sleziny, výživě střev a také na celkovou podporu imunity. Říká se, že korálovec vyživuje pět vnitřních orgánů – játra, plíce, slezinu, srdce a ledviny. Korálovec však má i mimořádné působení v oblasti nervové soustavy a mozku.

Hericium stejně jako všechny ostatní léčivé houby obsahuje betaglukany a terpenoidy. Obsahuje však i hericenony a erinaciny, isoindolinony, steroly a mykonutrienty. Toto složení mimořádně účinně působí na ochranu nervového systému, na jeho regeneraci.

V současné době probíhá celá řada výzkumů, která ukazuje zajímavé možnosti Hericia pro léčbu Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby.

Extrakt z Hericia sušený nebo ve formě tinktury se běžně používá v tradiční medicíně na podporu dobrého zažívání, celkovou vitalitu a sílu. Působí zejména tam, kde poruchy trávení jsou způsobené dlouhodobým stresem a psychickým vypětím.

Doporučuje se při zánětech žaludku a dvanácterníku, při refluxu jícnu, žaludeční neuróze či syndromu dráždivého tračníku

Velmi dobře působí na centrální nervovou soustavu, mozek a nervy. Využívá se při přírodní léčbě neuropatií, po poranění nervů, ale i při doplňkové léčbě následků náhlé mozkové příhody nebo roztroušené sklerózy.

Zatímco Hericium se v Evropě pro svůj účinek používá především jako přírodní lék,  čerstvá houba se často používá ve východoasijských kuchyních. Je ideální jak na pečení, tak na vaření. Při jeho přípravě je třeba si uvědomit, že se používají pouze čerstvé houby s bílou dužinou. Starší houby, které mají načervenalé zbarvení, nejsou vhodné ke konzumaci.

Chuť Hericia připomíná drůbež a mořské plody. Konzistence je podobná jako u telecího. V pokrmech je často doprovázeno vůní citronu a kokosu. V Asii kuchaři kromě celé houby rádi používají jako koření i její sušený a mletý plod.

Na obrázku, který je připojený k článku je vyfocený Korálovec bukový, kterého jsem potkala na svých toulkách po Slavkovském lese. Tento druh je také jedlý, nicméně s ohledem na jeho velkou vzácnost se nedoporučuje jeho sběr.

Zaujala vás tato léčivá houba? Na výrobek z ní se můžete podívat zde

 

 

Odebírejte novinky z mého blogu

Přihlaste se k odběru novinek na mém blogu a zůstaňte se mnou ve spojení. Jakmile tu bude něco nového, budete o tom vědět mezi prvními.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů.