Lidé se srdcem na dlani

Významná část našeho života bývá ovlivněna setkáními. Setkáními s lidmi, kteří nás svým chováním, svými názory a postoji ovlivní a dokáží změnit či upravit směr našich životů.

Před pár lety jsem se setkala s velmi moudrým a laskavým člověkem. Tento člověk žil v malém bytě ve skromných podmínkách a šetřil peníze na to, aby mohl co nejvíce cestovat. Cílem jeho cestování nebyly pláže, hotely s nabídkou all inclusive a následné povídání o tom, kde všude byl.

Cílem jeho cestování byly země a lidé. Prostřednictvím poznávání jiných národností, zvyků a obyčejů poznával sám sebe.

Nechlubil se tím, kde všude byl, nicméně jeho vnitřní poznání a moudrost z něj vyzařovaly. A tak jsem se rozhodla…šetřím, abych mohla poznávat sebe prostřednictvím jiných lidí a zemí.

Sedím na letišti a čekám na let do Prahy. Je mi smutno. Nejradši bych utíkala k letové přepážce a vyměnila svůj let do Prahy za let zpět do Mandalaye, do Barmy. Stýská se mi po Barmě, po zemi buddhismu a úsměvů.

Když jsme plánovali cestu do této asijské země, řada lidí nás odrazovala, zejména kvůli bezpečnosti. Pohnuté osudy Barmy jí zanechaly stigma země nebezpečné, válkou zkoušené.

Současná situace je však naprosto jiná. Barma – Myanmar si prošla dlouhým vývojem od anglické kolonie, přes zemi, kde socialismus uvrhnul lidi do hladomoru až po dnešní dobu. Po šafránové revoluci v roce 2015 se Myanmar začíná hospodářsky „stavět na nohy“.

Zemi však nedělají politické události. Zemi dělají lidé. V Myanmaru jsou lidé úžasní! Usměvaví, milí, nekonfliktní, vždy se snažící vám vyjít vstříc.

Z celé země a jejích obyvatel vyzařuje energie všudypřítomné buddhistické filozofie.

Sedím na letišti a přemýšlím jaké to bude až vystoupím v Praze z letadla. Nepřetržitý shon, nervózní řidiči v autech opření o svůj klakson, nepříjemní prodavači v obchodech a personál v restauraci, který mi dává najevo, že jej obtěžuji tím, že si chci objednat jídlo.

Vím, není vše takové. Ale bohužel tato nálada v naší společnosti začíná převládat.

Stále jsme hnaní k tomu abychom zvyšovali svůj výkon, abych více vlastnili, abychom, abychom…Ptám se proč, když nám to způsobuje stres, autoimunitní choroby, únavové syndromy aj.

Na co mi je drahý velký dům, když v něm zůstanu ležet s únavovým syndromem bez dětí a bez přátel, jelikož ti přeci na mě nemají čas, ti musí „vytvářet své hodnoty“.

V Barmě lidé žijí chudě, ale šťastně. Vidíte, jak celé rodiny žijí pospolu a pomáhají si. O děti pečují společně matky, babičky i sestry. Mají málo, ale nemračí se, prostě jsou šťastni.

Jejich situace také není zdaleka růžová. Zejména děti z venkova musí od malička pracovat, a často ani nemají možnost chodit do školy.

Základní školní výuka je v Barmě zdarma, ale děti si musí platit školní pomůcky a jídlo. A tak chudé rodiny je často do školy neposílají. Jako pracovní síla v rodině je pro ně dítě důležitější. Je to odvrácená strana této země. A tak vidíte ženy a děti, kteří pracují na silnicích, na stavbách, v obchodech či na lodích, ale přesto z jejich tváří vyzařuje klid a radost.

Klid, pokora a pozitivní nálada se na vás během několika hodin přenese. Při pozdravu a poděkování se každý s úsměvem ukloní, a vy se začínáte uklánět také. Vyjadřujete tím respekt, pokoru a soucit s druhým člověkem.

V Barmě se řeší vše v klidu. Tito lidé nejsou zvyklí na hádání, psychický nátlak nebo rozhovor se zvýšeným tónem hlasu. Vždy se vám snaží ve všem vyjít vstříc, ale rozhovor musí probíhat v klidu, pomalu a s úsměvem. Pak vám dají své srdce na dlani. Jakmile zavedete do rozhovoru naše evropské afektivní jednání plné stresu, násilí a zvýšeného hlasu, dívají se na vás jako na „zjevení“ a zaseknou se jako malé dítě. Takto jednat není správné. Jejich buddhistická filozofie je laskavá a mírumilovná a takoví jsou barmánci.

A tak mě napadá, že možná kdyby si každý z nás přečetl „Osmidílnou vznešenou stezku“, která je základem buddhistické filozofie, a snažil se jí alespoň trošku dodržovat, tak by nám bylo lépe, a to nejenom po stránce duchovní, ale i fyzické.

Do Barmy se určitě vrátím….

Více fotografií si můžete prohlédnout na mém facebooku zde

 

Odebírejte novinky z mého blogu

Přihlaste se k odběru novinek na mém blogu a zůstaňte se mnou ve spojení. Jakmile tu bude něco nového, budete o tom vědět mezi prvními.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů.