Mexiko. Červená zóna?

Téměř celý rok se všichni pohybujeme v zóně příkazů, zákazů, restrikcí a celkového výrazného omezení života. Určitě k nim byl a je nějaký důvod. Nicméně preventivní a bezpečnostní opatření k jedné věci se dají pojmout různými způsoby.

Když jsem v únoru 2020 naplánovala cestu do Mexika pro dvanáct osob, tak jsem netušila, co během jednoho měsíce nastane. Celý svět se změnil a všichni mě i ostatní spolupoutníky (později pojmenované „ bojovníci světla“) od cesty odrazovali.

Měsíc před odletem jsem dostala odkaz na projev mexického prezidenta. Projev byl reakcí na výtky Evropské unie, že neprosazuje ve své zemi silné restrikce a lockdowny. V projevu prezident řekl, že svému lidu věří. Věří mu v tom, že pokud mu vysvětlí situaci a řekne, jak se mají chovat, tak to prostě budou dělat a nepotřebuje k tomu totalitní nástroje moci.

…a víte co? Funguje to! Sama na vlastní oči jsem viděla jak.

Po nastoupení do letadla v Praze, které nás mělo dopravit na letiště v německém Frankfurtu jsme měli velké obavy co se v Německu bude dít. Média nás neustále „bombardují“ jak je vše špatné, strašné, zákazy, příkazy, pokuty…a nakonec bylo vše v klidu. Na letišti jsou pouze omezena místa k sezení a omezený prodej, ale jinak je vše v klidu. Je nutné dodržovat základní hygienická opatření. Po nástupu do letadla na let do Mexika jsme si nasadili roušky a celý let proběhl v klidu bez problémů.

A co Mexiko? Vyplníte formulář o vstupu a imigrační úředník vám s úsměvem popřeje krásný pobyt. V Mexiku totiž vše funguje podle pravidel zdravého rozumu. Je po vás vyžadováno, abyste v uzavřených prostorách nosili roušky a při vstupu stojí vždy jeden člověk, který vám změří teplotu a dá na ruce desinfekci. U vstupu si také očistíte boty. Celá procedura se dodržuje i u vchodu do supermarketu! Vlastně mi to přišlo lepší než u nás. U nás nikdo nekontroluje teplotu, nikdo nekontroluje, jestli jste použili desinfekci. Tyto kontroly by měly být zejména u velkých obchodů. V Mexiku fungují všechny obchody, služby i restaurace. Restaurace mají omezenou kapacitu na 40-60%. Noční bary jsou zavřené a jsou zavřené nebo omezené velké památky kolem Mexiko City.

V Mexiku se vše řídí počtem obsazenosti lůžek. Jakmile stoupne obsazenost přes 69%, tak se přechází do červené zóny, ale jen na tolik dní, než obsazenost klesne. Červená zóna je momentálně pouze v hlavním městě Mexiko City. Jinde jsou barvy zelené a oranžové. Na počet obyvatel má Mexiko daleko méně nakažených než Česká republika. Proč? Jedním z důvodů, dle mého názoru je, že se lidé chovají přirozeně zodpovědně bez toho, aniž by je někdo stresoval nesmyslnými až vojenskými nařízeními. Při příjezdu do Mexika nepotřebujete test. Potřebujete se jen chovat tak, jak se má.

Na závěr jedno malé povzdechnutí. Mexiko je zařazené do červené zóny…nechápu proč? Mohu si jen domýšlet. Že by někdo nechtěl abychom cestovali? Abychom viděli něco jiného? Abychom viděli, že se dá tato situace zvládat i jinak? Připomíná mi to dobu mého mládí, dobu totality.

Chcete vědět co je temazkal, mexické cenoty a jak se dělají rituály se šamanem…čtěte další články.

 

 

Odebírejte novinky z mého blogu

Přihlaste se k odběru novinek na mém blogu a zůstaňte se mnou ve spojení. Jakmile tu bude něco nového, budete o tom vědět mezi prvními.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů.