Mexiko jak ho vidím já

Mexiko se mi dostalo „pod kůži“. Procestovala jsem hodně zemí na světě. V každé zemi jsem hledala jejich dávnou historii, kulturu, snažila jsem se poznat život obyčejných lidí a tradice celé země. Do Mexika jsem před několika lety jela se stejným cílem. K poznávání historie samozřejmě patřila i touha po návštěvě dávných pyramid a archeologických zón. Po prvních deseti dnech strávených v Mexiku jsem věděla, že se tam brzy vrátím…a tak se i stalo. Od té doby se vracím zas a zas a moje nadšení z této země neopadá.

Mexiko je nádherná a obrovská země s 31 samostatnými federacemi. Její rozloha je pro nás Středoevropany téměř nepochopitelná. My se umíme pohybovat v časových a kilometrových vzdálenostech podle Prahy a Brna. Pro Mexičany to je „za rohem“. Po celé zemi létá několik desítek leteckých spojení několikrát za den podobně jako u nás jezdí autobusy mezi Brnem a Prahou. Například jen z Cancúnu denně létají minimálně tři letecké společnosti do hlavního města – Mexico city, a to ještě každá minimálně tři krát za den. Letenky nebývají drahé, pohybují se mezi 30-120 dolary podle vzdálenosti. Také vidíte, že na vnitrostátních letech nikdo nic moc neřeší. V zavazadle vám nechají téměř vše. Letadlo přiletí, vy pozorujete, jak lidé vystupují a záhy nastoupíte a odletíte, stejně tak, jako byste u nás nastoupili do autobusu. Letadla na vnitrostátních letech jsou velmi pohodlná, a vždy dostanete zdarma něco malého k snědku a vodu.

V Mexiku žije velké množství národností. Navštívila jsem nádherné antropologické muzeum v hlavním městě, kde je každému národu věnovaná jedna velká expozice.

Každý z nich má své unikátní znaky a odlišení. V první řadě to je vzhled. Třeba lidé na Yucatánu mají předky Maye a jejich vzhled je menší, podsaditější s kulatou hlavou. Připomínají mi trošku Filipínce.

V hlavním městě a okolí žijí potomci Aztéků. Ti jsou vyšší s protáhlejším obličejem a nosem. Na severu žijí typy lidí, jaké známe z filmů, zejména z filmu Sedm statečných.

Každý z národů má svoji typickou výšivku a oblečení, ale třeba také tanec, jídlo a keramiku.

Je zvláštní, že v každé části Mexika mají úplně jiný typ jídla. Takže říci: “toto je typické mexické jídlo“ není přesné. Mexické ano, ale z jakého mexického státu?

Mexičané jsou nesmírně milý, slušní, úslužní a pracovití. Alespoň tak jsem je já poznala. Na druhou stranu jsou správně hrdí, a to zejména na svoji zem a původ.

Nevím, kde se vzalo úsloví, že Mexičan je líný, ale asi to pramení z toho, že pokud jsou zde velká horka, tak to prostě pracovat nejde. Jeden rok jsem tu byla na přelomu září a října, kdy denní teploty ve stínu byly 38-40 stupňů. Člověk se v moři nekoupal, ale jen tak tam v té vodě stál, jelikož na pláži to bylo nemožné. V tom velkém horku Mexičané běhali kolem turistů oblečení v hotelovém oblečení s dlouhými kalhotami a rukávy, čepicí na hlavě a rouškou. Neviděla jsem žádného z nich naštvaného a nepříjemného.

Nevím jak my, lidé žijící v Evropě a neustále si stěžující na sociální nejistoty bychom zvládli mexickou práci a „sociální jistoty“. V Mexiku, pokud nastoupíte do zaměstnání, tak první rok vůbec nemáte dovolenou. Další rok máte nárok jen na 12 dní a další rok se vám dovolená prodlouží o dva dny. Pokud jste nemocní, tak malou část „nemocenské“ vám vyplácí zaměstnavatel. Pokud nemáte zaměstnavatele, tak nemáte nárok vlastně na nic. V Mexiku sociální systém téměř neexistuje, proto je zde velmi důležitá rodinná pospolitost a vzájemná pomoc.

V Mexiku je pro lidi na prvním místě rodina. Rodina a matka je pro ně to nejdůležitější. Velmi ráda pozoruji mexické rodiny v neděli na pláži. Je to totiž často jejich jediný volný den v týdnu. Vezmou si velké chladící tašky s jídlem a nápoji a všichni společně sedí na pláži, povídají si, hrají si s dětmi. Jejich vztah s dětmi je nádherný. Je naprosto přirozený bez různých „moderních“ forem výchovy. Děti zde vypadají šťastně, i když žijí v chudých poměrech. Vidět je plakat nebo se vztekat je velká vzácnost.

V malých městech a na vesnicích jsou lidé hodně chudí, a to se samozřejmě odráží i na ženách a dětech, na jejich vzdělání. V tomto směru v Mexiku existuje celá řada místních i mezinárodních organizací pomáhajících matkám a dětem.

Lidé v Mexiku jsou velmi srdeční a přátelští. Vždy vás pozdraví s úsměvem a snaží se vám pomoci, pokud potřebujete. Já osobně miluji mexickou mužskou galantnost, která se u nás už vytratila.

Zpočátku jsem se musela naučit, že jejich galantnost není to samé, co dvoření se a návrhy od mužů s cílem ženu získat. Je to prostě jen přirozená galantnost, kterou jsem se musela naučit přijímat.

V Mexiku neexistuje abyste jako žena do taxíku nastoupila sama. Taxikář vždy vystoupí, otevře vám dveře a zase zavře. V restauraci musíte počkat až přijde číšník, jelikož on vám chce odstrčit židli a pomoci vám si sednout. Pokud tedy s sebou nemáte partnera (mexického) jelikož ten to udělá také. Tady jste prostě opečovávanou ženou!

A jedna zajímavost! V hlavním městě Mexico city jsou v metru speciální vagóny jen pro ženy. Jak geniální!

O Mexiku se říká, že jsou tu drogy, a s tím spojená kriminalita. Ano, určitě jsou. Všichni vám řeknou, že jsou oblasti Mexika zejména na severu u amerických hranic, které prostě patří drogovým kartelům a nikdo z místních tam dobrovolně nejezdí a vy jako turista také ne. Třeba na Yucatanu jsou drogy populární, zejména kokain, a to kvůli americkým turistům. Prostě kde je poptávka, tam je nabídka. Mexičané, podle toho, co mi bylo sděleno, drogy téměř vůbec neužívají.

Stejně jako jiné země, i zde najdete tu odvrácenou tvář a řadu nedostatků. Nicméně v souhrnu je to země velmi příjemná na žití ať už svým klimatem nebo milými, pohostinnými lidmi, kteří se s vámi dají rádi do řeči a pokud potřebujete, tak vám z celého srdce pomohou, a to včetně policie. A věřte mi, stačí se naučit pár španělských frází, a jste tady „jako doma“.

Pokud se rozhodnete přijet do Mexika na dovolenou, tak to je jedno z vašich nejlepších rozhodnutí. S ohledem na velikost a pestrost této země je důležité se předem rozhodnout, jestli chci zemi poznávat v rámci nějakého okruhu nebo jen ležet u Karibského moře a nechat se hýčkat jeho teplou vodou. Pokud ještě nevíte, tak je možné obojí. Zůstaňte bydlet na jednom místě u moře a dělejte hvězdicové výlety. Třeba jen na Yucatánu vám dva týdny určitě stačit nebudou!

Celé Mexiko je protkané pyramidami, archeologickými zónami, cenoty a jejich tradiční šamanskou kulturou. Objevíte zde mnoho zajímavých míst!

A jedna moje osobní zkušenost závěrem. Dámy, možná i pánové. Pokud se již několik let snažíte neúspěšně zhubnout, tak odjeďte do Mexika! Alespoň já zde vždy přirozeně zhubnu několik kilogramů. Samozřejmě podmínkou je, nebýt v hotelu all inclusiv.

Podívejte se na pobyty v Mexiku, které organizují já. Vtiskla jsem do nich svojí osobní zkušenost a lásku k této pestrobarevné zemi. Ráda budu v Mexiku vaší průvodkyní. Poznávání Mexika – termíny najdete ZDE

 

Odebírejte novinky z mého blogu

Přihlaste se k odběru novinek na mém blogu a zůstaňte se mnou ve spojení. Jakmile tu bude něco nového, budete o tom vědět mezi prvními.

Komentáře
  1. Jana napsal:

    V roce2021 jsem se zúčastnila zájezdu do Mexika,byla jsem nadšena,začalo to při nákupu letenek,byla mi poskytnuta pomoc,pak po celou dobu pobytu,vše pečlivě připravené, program,pomoc při překladu jídel v restauracích, využití každého dne a nabídka dalších možnosti, skvělá skupina a dodnes se scházíme,velká země a velké zážitky Jana

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů.