Peru – země Apus a šamanů

Do Peru můžete odjet jako klasický turista. Naplánujete si nejznámější místa, které nabízejí cestovní kanceláře a průvodci jako je Duhová hora, údolí Colca, obrazce Nazca, jezero Titicaca. Potom jen překonáváte obrovské vzdálenosti, takové, jaké my, Středoevropané si jen těžko představíme a odškrtáváte ve svém cestovním deníčku místa, která jste si naplánovali. To, že nebudete mít moc času si je procítit a většinu času strávíte na cestě vám nikdo neřekne.

Také máte druhou možnost. Přijedete do Peru, do místa, kterému se říká „pupek světa“ do místa, kde sídlila Incká civilizace a procítíte energii tohoto místa, načerpáte jí do každé své buňky. Načerpáte energii Cuzca a jeho okolí. Pak pochopíte, co to je Peru…a můžete se vracet.

Nebyla jsem výjimkou

Naplánovala jsem si se svým průvodce cestu, přesně jako většina turistů s  cestovní kanceláří. Samozřejmě jsem ani netušila, že fungovat v nadmořské výšce více jak 3500 mnm je velmi obtížné a cesta vám v této výšce bude trvat daleko déle, než jste si naplánovali. Netušila jsem, že přemístit se z jednoho bodu do druhého je otázka buď sedět 12 hodin v autobuse nebo letět letadlem, netušila jsem, že se budu potřebovat minimálně dva až tři dny aklimatizovat na tuto nadmořskou výšku a pokud to neudělám, tak stejně krásy Peru nebudu vnímat…a tak Apus byli moudřejší než já…

Moje první cesta do Peru skončila po 7 dnech. Moudří Apus (posvátní duchové hor) to zařídili tak, že mi ukázali nádheru Cuzca s jeho energií, která mi umožnila neskutečné vhledy v pyramidě hvězd a v pyramidě hromu a také na archeologické zóně Sacsayhuaman. Umožnili mi procítit energii Machu Picchu a pak mě rychle vrátili zpět domů. Jak to zařídili? Prostě v Peru v té době byly silné protivládní protesty, které blokovali silnice a letiště a jediné co bylo možné, pokud jsme nechtěli zůstat další dva měsíce uvěznění na hotelu bylo prostě odjet. A tak jsem narychlo odletěla do Mexika…ale to je jiný příběh…

Nicméně zážitky i z tak krátkého pobytu v Peru mi zůstaly pod kůží natolik silně, že jsem začala organizovat další výpravu. Za osm měsíců jsem opět přistávala na letišti v Cuzcu. Tentokrát bez průvodce, ale vybavená předchozími zkušenostmi a úrovní španělštiny, která mi dovolila se domluvit tak, jak jsem potřebovala a porozumět výkladům průvodců a šamanů. Ano, šamanů!

Na mé první cestě jsem pochopila, že nechci být tím turistou, který jezdí po Peru a za deset dní chce vše stihnout. Chtěla jsem poznat a nacítit jejich kulturu a zejména šamanské rituály. Proto jsem se rozhodla zůstat v Cuzcu a cestovat jen po jeho okolí.

Všichni šamani, které jsem poznala žijí v nadmořských výškách kolem 4000 mnm ve svých vesnicích v komunitách lidí, kteří stále neztratili kontakt s přírodou a sami se sebou.

Využívají znalostí cyklu přírody, dávné incké kosmologie, znalostí vibrací hudby a zpěvu, napojení na energii Apus – duchů hor a také rostlin s jejich více či méně psychedelickými účinky.

Základem je život tady a teď ve spojení s Pachamamou (matkou přírody), ve spojení s energií hor, rostlin. Pracují se základními elementy – voda, vzduch, oheň a země, pracují s kameny a také s meteority, kterých se v této oblasti nachází hodně.  Jejich rituály vždy obsahují nějakou formu hudby nebo zpěvu a všechny rituály, které jsem zažila se odehrávaly venku v náručí matky přírody, a to za každého počasí. Vždyť déšť je požehnání a je posvátný, vítr odnáší vaše negativní myšlenky, voda čistí vaše buňky a oheň je vaše vnitřní síla.

Šamani pro své rituály často využívají různých skalních převisů a jeskyní. Jsou to pro ně brány do podsvětí, které symbolizují přeměnu, transformaci. Stejně jako jedno ze tří základních silových zvířat, které se objevují v Incké kosmologii. Zvířetem podsvětí a transformace je had. Obecně míváme z hada strach a bývá nám jeho přítomnost nepříjemná. Nicméně já jsem jej při rituálech se šamany vnímala velmi pozitivně a jeho síla přeměny a transformace vašeho podvědomí je nekompromisní. Stručně řečeno: „vůbec se s vámi nemaže!“

Představitelem těla a všeho pozemského je puma. Je napojená na matku přírodu, základní elementy a na hory s jejich duchy – Apu. Hlídá úrodu, vodu v řekách, ale také zdraví vašeho těla.

Kondor, tento majestátný pták je představitelem vašeho podvědomí a také celé duchovní sféry. Pomůže vám se spojit s duchy hor a s vaší duší. Propojuje vás s energií nebe, hvězd a měsíce.

Prošla jsem se šamany několik významných archeologických zón, kde žili dávní Inkové včetně Machu Picchu. Na každém místě jsme společně dělali některý z rituálů. Základem každého bylo vždy se napojit na ducha hor – Apu.  Pokud sedíte nebo ležíte v meditaci na některém z těchto míst s výhledem na majestátnou horu patřící do seskupení And a posloucháte hudbu a modlitby v kečuánštině, vaše podvědomí se úplně uvolní a vaše tělo a vše to, čemu jako lidé dodnes pořádně nerozumíme začne pracovat ve váš prospěch. Cítíte absolutní propojení s přírodou, s universem a sami se sebou. Zde nepotřebujete dělat žádné speciální techniky. Vše je děláno za vás a ve váš prospěch. Jen je důležité mít vnitřní absolutní důvěru v tento přirozený proces…a pak se to stane!

Jste jen tady a teď. Cítíte svoji nesmírnou vnitřní sílu a energii a také jistotu a víru v život. Již nemáte potřebu nikoho přesvědčovat, že jste dobří. Ani druhé ani sebe. Vaše ego se rozpustí a vy pouze jste v proudu života a času s absolutní důvěrou, že ví, co dělá, a že vše co se děje je jen ve váš prospěch. Nemáte strach ze života, jelikož v každé chvíli v každém momentě je o vás láskyplně postaráno se vší něhou a moudrostí. To je Peru země Apu a šamanů.

Můžete to vyzkoušet se mnou při mé další cestě do Peru. Více zde

Odebírejte novinky z mého blogu

Přihlaste se k odběru novinek na mém blogu a zůstaňte se mnou ve spojení. Jakmile tu bude něco nového, budete o tom vědět mezi prvními.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů.