Slunečné, příjemně teplé počasí je to, co snad každému dělá dobře. Ne vždy tomu však tak je! Jeden den nás sluníčko a příroda naladí a druhý den opět vyndáváme ze šatníku zimní bundy a kozačky abychom se brodili čerstvě napadaným sněhem.
Pokud tyto velké změny – teplotní rozdíly a k tomu různé tlaky na naši psychiku prožíváme často, tak se naše tělo oslabí, a tím je pak náchylné k různým chorobám.
Matka příroda má pro nás velmi elegantní a silné řešení. Jeho název je adaptogen. Adaptogen je označení pro byliny, potraviny či přírodní houby, které mají schopnost posilovat odolnost organismu vůči nestandartním podmínkám, ve kterých se člověk ocitá. Mohou to být silné klimatické změny, přepracovanost, extrémní fyzický i psychický výkon, zranění či trvalý psychický tlak.
Jednoduše řečeno adaptogeny zlepšují schopnost přizpůsobení se novým stresujícím podmínkám.
Také jej najdeme pod názvem Čertův kořen. Patří do stejné skupiny jako třeba známý žen-šen. Je to vytrvalý keř s nepříjemnými ostny. Sbírá se jeho kořen, který se nakládá na tinkturu.
Trvalka s krásnými žlutavými kvítky, kterou najdeme na mnoha českých zahrádkách, ale i v naší přírodě.
Nádherná liánovitá rostlina pocházející z Dálného východu. Daří se jí i v našich podmínkách. Používají se její výrazně červené plody.
Tradiční bylina indické ajurvédy rostoucí v horkých bažinatých oblastech, zejména v Indii, na Srí Lance, v Číně, ale také třeba v Austrálii nebo jižní Africe. Indové věří, že listy Gotukoly tlumí příznaky stáří a přispívají k dlouhověkosti. V tradiční medicíně se uvádí, že skrze nervovou soustavu pomáhá ovlivňovat mnoho biologických dějů :
Tento 50–200 cm vysoký keř totiž roste prakticky všude ( Indie, Afrika, Střední Východ), dokonce i tam, kde byste to nejméně čekali – na kamenitých, suchých až vyprahlých půdách, od savan až do polopouští, na okrajích křovin, podél cest, i na lidmi narušených stanovištích. Kde jiné rostliny hynou, vitánie vesele prospívá, nehostinným podmínkám navzdory. To ji řadí mezi tzv. adaptogeny, což jsou byliny (nebo také houby), které se dokázaly přizpůsobit drsnému podnebí, suchu, horku, mrazu nebo nadmořské výšce.
Z rostliny se užívá hlavně kořen, pro jehož „koňskou vůni“ se o ašvagandě říká, že dodává opravdovou koňskou sílu – v sanskrtu totiž ashva znamená „kůň“ a gandha „vůně“.
I její botanický název vitánie snodárná (Withania somnifera) nám o této bylině také mnohé prozrazuje: somnifera se překládá jako „navozující spánek“:
Všechny tyto adaptogeny můžeme užívat celoročně a různě je střídat. Pomohou nám překonat životní obtíže a ochránit si své zdraví. Jen mějte na paměti, že jejich síla je opravdu velká a nadměrné kombinování či užívání ve večerních hodinách může způsobovat nespavost nebo neklid.
I. varianta – užívejte čajový koncentrát Stres a vyčerpání ( s obsahem klanoprašky) a k němu tinkturu z pupenů Gotukola
II. varianta – užívejte tinkturu z pupenů Rozchodnice společně s tinkturou z Eleuterokoku
Přihlaste se k odběru novinek na mém blogu a zůstaňte se mnou ve spojení. Jakmile tu bude něco nového, budete o tom vědět mezi prvními.