Strach

Jednoduché slovo strach. Zkusme se zamyslet nad tím, kolikrát za den v běžném hovoru slovo strach použijeme.

Mám strach, že mi ujede vlak…

Mám strach, že se nastydnu…

Mám strach, že nestihnu uvařit…

Mám strach, že to nezvládnu…

Slovních spojení a vět by zde mohlo být napsáno desítky. Slovo strach používáme téměř bezmyšlenkovitě v průběhu našeho hovoru, ale i v průběhu našeho vnitřního přemýšlení.

Každé slovo, které používáme, které vyřkneme má nějakou energii. Na tuto energii okamžitě reaguje naše tělo. Slovo strach má velmi negativní energii, dalo by se říci destrukční a sebedestrukční energii.

Slovem strach podvědomě ve svém organismu sdělujeme, že jsme v ohrožení. Naše tělo a náš mozek se řídí při své funkci a při svých reakcích našimi emocemi. Slovem strach spouštíme reakci „boj nebo útěk“ se všemi jejími následky.

Při této reakci organismus během několika málo sekund vyprodukuje chemické látky, které ochromí naše trávení a náš imunitní systém a zároveň extrémně nabudí srdce, svaly a zatíží nadledvinky, štítnou žlázu a hypofýzu. Naše tělo je vykolejeno ze své rovnováhy.

Kolikrát za den řekneme slovo strach, kolikrát za den se vychýlíme z rovnováhy zdraví a klidu? Potom se zákonitě dostavuje únava, vyčerpání a nemoc.

Proč slovo strach používáme tak často?

Malé děti se přirozeně nebojí. Pozorujte někdy ročního „špunta“ jak poznává svět. Strach u něj neuvidíte. Všechno vezme do svých malých prstíků, vše ochutná, nebojácně se vrhá na každou dobrodružnou cestu.

Strach se nám začíná dostávat do podvědomí díky lidem, kteří nás v útlém věku ovlivňují. Tito lidé nás učí poznávat život a svět, učí nás, z čeho máme mít strach. Ano, některá upozornění na nebezpečí jsou důležitá. Větší část strachů však své opodstatnění nemá, předáváme si tato „zaklínadla“ z pokolení na pokolení.

Nechoď ven, prší, budeš nemocný…

To nezvládneš….

Nejsi dost dobrý, aby si mohl…

V noci jsou bubáci….

Utíkej, ať to stihneme….

Co to znamená?

Slovo strach a vše s ním spojené nám blokuje žít klidný naplněný život. Blokuje nám vidět krásy života a radovat se z něj. Nedovolí nám plnit si své sny a být jako to malé radostné dítě poznávající svět. Slovo strach z nás dělá ustrašené, nemocné lidi, kteří jsou dobře ovladatelní.

Co s tím?

Pozorujte svoji řeč a svoji mysl. Zkuste cíleně ze svého slovníku vynechávat slovo strach. Domluvte se s rodinou či přáteli a hrajte hru, ve které slovo strach je zakázáno.

Pokud vám přijde myšlenka strachu, tak se na ní podívejte. Velmi dobré je si jí napsat. Napsat si, čeho se vlastně bojíte. Co nejvíc si ten strach konkretizovat. Prohlédněte si jej a zamyslete se do hloubky nad tím, jestli je opravdu opodstatněný.

Zjistíte, že většina strachů nemá reálný základ. Jsou to jen naše automatické vzorce chování. Ale vy máte moc a sílu je změnit! Tak do toho! Stačí si na ně jen posvítit, prohlédnout si je a tak jako když ve tmě rozsvítíte, tak najednou zmizí.

Cesta k uzdravení

Poslední roky se o zdraví zajímáme více a více. Mnoho lidí objevuje sílu bylin a přírodní léčby. To je však jen jedna část, která nám pomáhá k uzdravení. Druhá, neméně podstatná je naše podvědomí, naše mysl. Podvědomé reakce a emoce z nich vycházející nám určují nejenom stav zdraví či nemoci, ale i to jestli jsme schopni se opravdu vyléčit.

Pracujte tedy se svým podvědomím a primárně se svými strachy. Základní návod jsem vám napsala.

Prohlédněte si své strachy, pochopte je a s láskou je propusťte…

..a když je krize, tak se prostě začněte smát!

Další techniky můžete vyzkoušet na mých seminářích. Více zde.

 

 

 

Odebírejte novinky z mého blogu

Přihlaste se k odběru novinek na mém blogu a zůstaňte se mnou ve spojení. Jakmile tu bude něco nového, budete o tom vědět mezi prvními.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů.