Suchý únor a detoxikační byliny

„Sucháč slaví deset let“ je nadpis na úvodní stránce iniciativy Suchý únor, do které se pravidelně zapojují desetitisíce lidí. Jste také aktivními příznivci?

I pro vás bude únor bez alkoholu? Tak to je skvělé! Podpořte své tělo nejenom tím, že mu nebudete dodávat toxické látky, ale zároveň mu pomozte zbavit se těch stávajících. Byliny a přírodní přípravky jsou tou nejlepší volbou!

Detoxikace

Pro většinu z nás je představa alkoholu a detoxikace spojená hlavně s játry. Ano, játra hrají v našem těle významnou metabolickou a detoxikační funkci, ale nesmíme zapomínat ji na další detoxikační orgány jako jsou ledviny, střeva či lymfatický systém. Určitě si vybavíte, že po náročném večírku plném dobrot a různých alkoholových radovánek vás nejenom často bolí hlava, ale cítíte se i oteklí. Návštěva toalety pak často bývá nemilým pachovým zážitkem pro nás samotné. Prostě tělo a všechny orgány se snaží toxinů co nejrychleji zbavit. Jak mu tedy pomoci? Podívejme se na některé ze skvělých bylin, minerálů a vitamínů.

Jalovec

Je strom, který si vysazujeme na naše zahrádky hlavně pro okrasu, někdo sbírá i jeho plody tzv. jalovčinky. Ty se dají velmi dobře použít v gastronomii. Méně známá je skutečnost, že mladé výhonky jalovce správně naložené v lihoglycerinu se používají ve formě tinktury jako skvělý detox pro naše játra.

Ostropestřec

Ano, starý známý ostropestřec. Bodlák s nachově růžovým květem a úžasně léčivými semeny. Ty se mohou mlít a konzumovat na přímo nebo nakládat do tinktury či přimíchat do bylinného čaje. Ostropestřec dokáže regenerovat poškozená játra. Umí podpořit jejich detoxikační schopnosti, zlepšit metabolismus tuků a cukrů v játrech. Působí i proti steatóze jater. Při užíváním ostropestřece prospějeme nejenom játrům, ale i našemu žlučníku a slinivce. Prostě je to skvělá bylina

Čekanka

Blankytně modré kvítky čekanky rozkvetou kolem cest a silnic ve vrcholném létě. Pokud bylinu utrhnete, tak hned povadnou, ale to nevadí, jelikož celá její nať je velmi léčivá včetně jejího kořene. Kořen čekanky obsahuje velmi účinné prebiotikum (výživu přátelských bakterií ve střevě) – inulin. Čekanka udělá celkově dobře vašemu trávení. Zlepšuje produkci žluče a trávicích enzymů slinivky, detoxikuje játra a střeva. Používá se i na očistu ledvin.

Čubet benedikt

Středomořský bodlák, který je našim bylinářům známý už řadu desítek let. Vždy se využíval tam, kde bylo potřeba udělat silnou očistu trávicího traktu, zlepšit funkci jater, žlučníku, slinivky, střev i ledvin. Benedikt umí snižovat kvasné procesy ve střevech a popasuje se s celou řadou bakterií v trávicím traktu. Je to základní očistná bylina. Její chuť je velmi hořká, proto se nejčastěji používá v bylinných směsích.

Kudzu

Že vám tento název nic neříká? Je to označení rostliny Pueraria, která roste v jižních částech Ameriky. Používá se její kořen, který obsahuje přírodní látky se skvělými účinky na náš limbický systém, celkově mozek, ale i na játra. Tato bylina dokáže přirozeně stimulovat tvorbu serotoninu a dopaminu v našem mozku, takže nám nenávykově zlepšuje náladu a pomáhá nám při odvykání třeba na alkohol, cigarety či sladkosti.

Nezapomeňte na vitamíny a minerály

Velmi důležitý pro organismus je hořčík a vitamíny řady B. Tato kombinace dokáže rychleji odbourávat alkohol z organismu a chránit naše vnitřní orgány.

Pro funkce a regeneraci jater a ledvin jsou bezpodmínečně nutné betakaroten, zinek a vitamín E, nejlépe v přírodní formě z plodů rostlin či bylin.

Problém pití alkoholu se netýká jen mužů, ale bohužel ve velké míře i žen. Poslední náročné roky přispěly k daleko většímu nárůstu konzumace alkoholu, což se projevuje nejenom na zdraví konzumentů, ale také na zdraví vztahů v rodině, na pracovišti a v celé společnosti.

Zkusme letošní výzvu přijmout  jako opravdovou tečku za nelehkým obdobím a startem do skvělých nových dní bez podpory návykovými či jinými toxickými látkami.

Ptáte se jak všechny byliny kombinovat?

Zkuste tuto kůru: čaj Odkyselení organismu + tinktura Ostropestřec + Pohoda

A nebo tuto: tinktura Jalovec + kapsle Digestiv

Odebírejte novinky z mého blogu

Přihlaste se k odběru novinek na mém blogu a zůstaňte se mnou ve spojení. Jakmile tu bude něco nového, budete o tom vědět mezi prvními.

Komentáře
  1. Iva napsal:

    Uvítala bych tradiční bylinky. 😉

  2. Iva napsal:

    Uvítala bych nějaké tradiční byliny. 😉

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů.