Žlučník – „tiskový mluvčí jater“

Jaro a celé jarní období nám názorně ukazuje souznění našeho těla a přírody. V tomto období má většina z nás podvědomou touhu se nějak očistit. Od našich babiček a prababiček víme, že bychom si měli dělat čaj z čerstvých kopřiv a jíst sedmikrásky. Proč tomu tak je? Naše tělo je velmi chytré a ví, že se potřebuje v jarních měsících očistit a nastartovat své nové pochody stejně jako příroda. I v čínském pentagramu najdeme, že březen patří energii žlučníku a s tou je potřeba v tomto čase pracovat,

Žlučník

O žlučníku se říká, že je „tiskovým mluvčím“ jater. Právě žlučník nám dává najevo, jak nám fungují játra. Žlučník je velmi důležitý orgán v našem těle. Odráží stav našich jater – pokud dobře funguje žlučník, fungují dobře i naše játra, a naopak.

Žlučník má společný vývod do dvanácterníku se slinivkou, takže tyto dva orgány jsou napřímo propojeny a ovlivňují se nejenom ve zdraví, ale i v nemoci. Avšak žlučník neovlivňuje jen naše trávení, má i zásadní vliv na kvalitu našich kloubů a kloubních pouzder.

Zajímavostí je, že pod pravou lopatkou se nachází bod, který přímo souvisí se žlučníkem. Pokud trpíte chronickým bolestmi v této oblasti, vězte, že vám je způsobuje dysfunkční žlučník, přestože nemáte žlučníkové koliky. Dysfunkční žlučník způsobuje nadýmání, říhání, pocity hořkosti v ústech, zácpu nebo průjem. Za velkou částí onemocnění hledejte dysfunkční žlučník.

 Akupunkturní dráha žlučníku prochází přes hlavu, spánky, krční páteř, ramena, okolo loktů, kyčlí, kolen. Tam všude mohou vznikat zdravotní potíže při dlouhodobé špatné funkci žlučníku. Mohou to být migrény, bolesti loktů, ramen ale i kyčlí.

V jarním období je vhodné žlučník nejenom podporovat, ale i čistit.

Pokud trpíme nějakými chorobami, jejichž příčinou jsou podle pravidel čínské medicíny je dysfunkční žlučník, tak všechny přírodní léčebné postupy nám budou po očistě lépe fungovat. Velmi dobře můžeme v tomto období působit na zlepšování našeho zraku, na artrózu, trávicí potíže, zácpu, pálení žáhy, překyselení organismu, ekzém, lupenku nebo i na alergie. Všechny tyto choroby více či méně se žlučníkem souvisí.

Půsty

Jarní očistné kůry žlučníku provádíme nejlépe v době ubývajícího měsíce. Můžeme v tomto období zařadit lehký jednodenní půst, kdy v průběhu dne pijeme jen zeleninové šťávy nejlépe z červené řepy a kořenové zeleniny. 2-3x za den sníme malou hrst ořechů nebo uvařené rýže natural. Nezapomeneme na dostatečné množství vody.

Další variantou je jednodenní úplný půst, kdy pijeme pouze dostatečné množství vody a můžeme zařadit i bylinné čaje. Půst si můžeme prodloužit i na několik dní, ale v tom případě je nutné být ke svému tělu velmi vnímaví. Půsty by se měly dělat „vědomě“. To znamená ne v plném pracovní nasazení a ve stresu. Při úplném půstu bychom měli co nejvíce vnímat své tělo, podpořit jej vhodnými meditacemi a cvičením typu jóga nebo čchi-kung

Kameny a nečistoty ve žlučníku

Měsíc březen je ideální na uvolnění kamínků a písku ze žlučníku, a to metodou podle Dr. Berana. Jedná se o roky prověřenou a bezpečnou metodu sestavenou lékařem, při které se můžete zbavit žlučových kamenů. Jak očistu provést najdete zde

Bylinky na žlučník

Na trhu najdeme celou řadu bylin a čajů na žlučník. Důležité je se poradit s odborníkem nebo znát účinky bylin. Proč? Jelikož nám mohou v určitých případech naše obtíže ještě zhoršit.

Obecně doporučované bylinky na žlučník a trávení obsahují velké množství hořčin. Hořčiny jsou látky, které nutí játra vytvářet větší množství žluči a trávicích enzymů. Tím se zlepší celkový metabolismus. Tento princip podpoří trávení, sníží pocity nadýmání a třeba i problémy s vyprazdňováním. Mezi takové byliny patří třeba kořen čekanky, kořen puškvorce nebo kořen pampelišky.

Pokud však víte, že vaše problémy se žlučníkem souvisí z velké části s dlouhodobým chronickým stresem, tak v tom případě není vhodné do těla dávat pouze byliny s velkým obsahem hořčin, jelikož by se mohlo stát, že už tak „vystresovaný“ žlučník přetížíte. V tomto případě se k hořkým bylinám přidávají i bylinky, které tlumí zánět žlučníku, prostě jej pohladí. Přesně tak, jako v tomto čaji Žlučník

Jestliže jste se rozhodli udělat očistu žlučníku od různých nečistit a kamínků, tak před očistou Karlovarskou solí je velmi vhodné pít čaj Čistý žlučník. Tento čaj obsahuje přímo bylinky, které působí na rozrušení žlučových kamenů a vyplavení písku a „bahna“ ze žlučníku, ale zároveň obsahuje bylinky podporující a chránící játra a působící proti zánětu a bolesti žlučníku.

Tento čaj je možné pít i preventivně na očistu žlučníku bez dalšího pokračování s očistou s karlovarskou solí. Další variantou je pít karlovarskou vřídelní sůl jako minerálku společně s čajem. Prostě si udělat malou lázeňskou kúru v domácím prostředí.

Strava

V jarním období bychom měli co nejvíce využít co nám příroda nabízí. Ochutnávat čerstvé výhonky, klíčky a pupeny. Mezi prvními najdeme květy sedmikrásky, které nám pomohou se očistit a nastartovat trávení.

Odlehčená strava, kterou dodržovali naši předci v rámci předvelikonočního půstu je to, co by nás mělo inspirovat. Vynechte sladkosti, maso teplokrevných zvířat a výrobky z něj (ryby můžete), snižte příjem bílé mouky, nepijte alkohol a kravské mléko.

Žlučník je sice malý tělesný orgán, ale velmi důležitý. Rozhodně do našeho těla patří! Tak se o něj starejme. Teď už víte jak.

 

Odebírejte novinky z mého blogu

Přihlaste se k odběru novinek na mém blogu a zůstaňte se mnou ve spojení. Jakmile tu bude něco nového, budete o tom vědět mezi prvními.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů.