Jak jsem byla lapena do sítí…sociálních

…“ je důležité, aby si byla více aktivní na sociálních sítích…“, tak zazněla rada od mého známého, když jsme se bavili o mé práci a také o organizaci pobytů v Mexiku. A tak jsem si řekla proč ne…

Focení je mým koníčkem, a zejména focení přírody. Nicméně, pokud jste „aktivní“ na sociálních sítích nefotíte tolik pro tu krásu, kterou vnímáte, ale začnete fotit tak, aby to bylo zajímavé pro sociální sítě. V tu chvíli nestačí ukázat krásu květu růže, jak příroda dokonale vymyslela její stavbu, barvu a celkový vzhled. Pro sociální sítě to je nudné. Pro tento svět je důležité celou fotku hodně stylizovaně upravit, takže vlastně zmizí přirozené barvy, přirozená krása nebo ještě nejlépe, kdyby růže byla v pozadí nějaké dramatické události, třeba jak had požírá myšku.

A tak jsem začala vyhledávat originální snímky a fotit originální situace, které by bylo dobré předkládat lidem napojeným na svět sociálních sítí. Abych měla inspiraci, začala jsem sledovat kanály jiných lidí a stále častěji a častěji jsem brala do ruky telefon, abych viděla, co je nového nebo jak je sledovaný můj poslední příspěvek. Seděla jsem v přírodě a místo toho, abych sledovala její krásu, tak jsem přemýšlela nad originální fotkou či videem a koukala do telefonu, a ne na stromy a květy. Moje napojení na sociální sítě se začínalo stávat závislostí. Večer místo čtení knížky jsem „sjížděla“ videa a příspěvky a… co se začalo dít?

Začal se mi velmi zhoršovat spánek, začala jsem být nervózní a nesoustředěná a přestaly mě bavit jiné činnosti, které jsem běžně v průběhu dne vykonávala. Můj hlavní zájem a soustředění byl telefon. Můj telefon pro mě byl trošku jako v mém dětství kaleidoskop. Kaleidoskop bylo takové kukátko, kde na jeho konci se otáčením vytvářely nádherné barevné tvary. Pro mě jako dítě byl kaleidoskop magický. Přenášel mě do jiných, fantastických světů. Vytrhával mě z mojí smutné reality a dá se říci, že mě přenášel do reality fantazie a přeludu.

Současné sociální sítě mi připadají jako novodobý kaleidoskop pro děti, ale i dospělé. Rozdíl je v tom, že je to více propracovaný kaleidoskop, který ví, jak vás chytit do svých sítí a cíleně s vámi pak pracuje. Dospělý člověk má možnost si tuto skutečnost uvědomit a cíleně jí změnit, ale co děti?

Po dvouměsíčním systematickém aktivním používání sociálních sítí mohu odpovědně říci, že vůbec nejsou pozitivním životním nástrojem, a to zejména pro děti. Podobně jako omamné látky či alkohol.

Dokáží vám měnit váš mozek, celou jeho chemii, a tím celé vaše prožívání, odpočívání a spánek. Předkládají vám, obrázky a filmy, které nejsou reálné a dítě je neumí reálně vyhodnotit.

V průběhu dvou měsíců jsem zjistila, jak je důležité si ve velmi mladém věku nechat dělat kosmetické zákroky, jak je důležité se oblékat a líčit. Uvědomila jsem si, jak to je nebezpečné pro malé holčičky, které musí při sledování těchto příspěvků zákonitě dostat pocit, že nejsou dostatečně krásné a dobré. A myslím si, že se to netýká jen děvčat.

Sociální sítě vám umí změnit váš celkový pohled na sebe na svět, na rodinu, a to ve velmi krátké době. A věřte, že jej nemění k pozitivnímu. Sociální sítě z vás začnou dělat úplně někoho jiného, než jste doopravdy. Mění vaše hodnoty a pohled na svět, mění funkce vašeho mozku, a tím celou vaši osobnost, ale také zdraví!

Byla to pro mě velmi dobrá zkušenost. Zkušenost osobního prožitku je vždy nejlepší, a věřte mi, že byla důležitá. Proč?

Poslední dva roky se mi plní ordinace dětmi od útlého věku až po adolescenty. Všichni mají podobné problémy. Změny nálad směrem ke smutkům, poruchy soustředění, poruchy imunity. Rodiče jim dávají tuny vitamínů a minerálů, chodí s nimi na imunologii a k dalším specialistům, ale vše bez valného výsledku.

V tuto chvíli jsem přesvědčena, že významným faktorem špatného zdravotního stavu dětí jsou sociální sítě. V našem těle se vše odvíjí od mozku. Jestliže chemie v našem mozku není správná, jestliže necháme mozkové synapse v mozku našich dětí ničit sociálními sítěmi, tak nikdy nemohou být zdravé a šťastné.

A ruku na srdce…děti za to nemohou. My, dospělí jim dáváme příklad a ukazujeme cestu. Do pandemie bylo normální děti od počítačů a telefonů odhánět. V pandemii jsme zejména školní děti k nim přímo připoutali a nyní nastal problém. Podle mého názoru problém epidemie závislých dětí, závislých na sociálních sítích.

Netvrdím, že sociální sítě jsou špatné a je potřeba je úplně vymýtit. Mohou být i užitečné, ale ve správné míře a situaci. Myslím si, že se sociálními sítěmi je to jako s alkoholem. Jedna sklenička za čas s přáteli udělá příjemnou atmosféru a tělu rozhodně neuškodí. Každodenní pití vytvoří životu nebezpečnou závislost. A pozor! Alkohol je do 18-ti let zakázaný!

Za pár dní začínají prázdniny. Zamyslete se nad tím, jak dětem ukázat skutečné krásy světa. Jak jim ukázat, že náš svět může být skvělý a zábavný. Daleko více zábavný než ten virtuální. Ukažme jim, že reální kamarádi jsou daleko lepší než ti virtuální. Ukažme našim dětem život takový jaký je i s jeho nedokonalostmi, jelikož ty jsou přirozené. Potom budou naše děti šťastné a zdravé!

Odebírejte novinky z mého blogu

Přihlaste se k odběru novinek na mém blogu a zůstaňte se mnou ve spojení. Jakmile tu bude něco nového, budete o tom vědět mezi prvními.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů.