Zážitky z Mexika

Jedu v malém autobuse a z okna pozoruji míhající se krajinu plnou svěží zeleně, na níž dýchají teplé paprsky slunce. Myslím na to, že ještě pár dní, a přistanu letadlem zpět v Evropě, kde mě pravděpodobně čeká podzimní šedé uplakané počasí a podle zpráv, které sleduji na dálku i šedá a uplakaná nálada.

Poslední měsíc jsem strávila v Mexiku. Díky skvělým přátelům se mi podařilo poznat Mexiko i jinak něž běžný turista, který přijede ro rezortu ke Karibskému moři, „chytá bronz“, koupe se v tyrkysovém moři a jednou či dvakrát vyjede podívat se na nějakou tu pyramidu či mayský chrám.

Lunární tanec

Slyšela jsem a četla nějaké zmínky o tradici lunárního tance (lunární ceremonii) pro ženy, který se udržuje historicky v celé mezoamerice ,a také v některých státech jižní Ameriky. Velmi mě to zajímalo, a tak jak to v životě bývá, když vyšlete správně myšlenku, tak se za nedlouho dostaví výsledek. Mě přišel v podobě kamarádky, která žije v Mexiku a několik let pravidelně lunární ceremonii navštěvuje.  Požádala „Abuelu“ – ženu, která vede taneční kruh, a dostala pro mě svolení abych se mohla zúčastnit.

Nebudu zde podrobně líčit všechny přípravy, ale faktem je, že jsem si musela pořídit lehkou karimatku, spacák, speciální boty na tanec, speciální návleky na nohy vydávající při pohybu zvuk díky skořápkám z ořechů, nechat si ušít taneční kostým, speciální tašku na dýmku….no prostě věcí a přípravy bylo hodně.

V den „D“ jsme společně v až nesnesitelném horku vyrazily s několika taškami potřebných věcí do džungle, kde se ceremoniál mě konat. Moje tělo se ještě nestihlo aklimatizovat po příletu z chladné Evropy a časový posun také hrál svoji roli, avšak snažila jsem se na sobě nedat znát sebemenší slabost či únavu.

Po příjezdu nás čekalo vybrat vhodné místo na postavení stanu, což v džungli, kde jsou velké kameny, stromy, liány, mravenci a různí broučci není úplně jednoduchý úkol. Dílo se však zdařilo a my začali celý ceremoniál lunárního tance.

Pokud si myslíte, že šťastně čtyři noci tancujete, jste ve skvělé náladě či dokonce v „rauši“ a vyjdete ven z džungle jako zcela jiné a krásné ženy, tak věřte, že jste na velkém omylu.

Celá lunární ceremonie vůbec není procházka „růžovým sadem“ a dle mého názoru ve formě, jak jsem jí prožila já není vhodná v nás Evropanky. Proč?

Při lunární ceremonii čtyři noci tancujete téměř nepřetržitě za stálého hraní bubnů a ženského zpěvu ve společném kruhu s ostatními ženami s minimálními přestávkami. To samo o sobě bylo velmi těžké, ale vlastně nejjednodušší ze všeho. Daleko náročnější byly temazkaly, které vždy večer před začátkem nočního tance a ráno po ukončení celonočního tance jsem musela absolvovat. Přesně co to je temazkal se dozvíte zde, ale vezte, že v rámci lunární ceremonie to není tento krásný pohodový temazkal. Zde sedíte ve velmi malém prostoru přímo na zemi na hlíně namačkaná na další zpocená těla žen a modlíte se, aby teplota uvnitř již nebyla zvyšována. Venku se teplota vzduchu pohybuje mezi třiceti a čtyřiceti stupni, uvnitř je okolo devadesáti stupňů a velká vlhkost. Celý temazkal trvá tři  až čtyři hodiny. Když vyčerpaná z něj vylezete neexistuje se někde ochladit studenou vodou. Zůstáváte „naložena“ ve vlastním potu a takto jdete do svého stanu alespoň na chvíli zavřít oči a pokusit se o něco co se podobá spánku. Vysoká venkovní teplota a extrémní únava vám to ale moc nedovolí.

Jednou z hlavních podmínek lunární ceremonie je nejenom tanec a pravidelné dva temazkaly za den, ale i to, že za celý pobyt se nesmíte umýt, můžete se pouze lehce otřít vlhčenými ubrousky. Poslední základní podmínkou je, že celé čtyři dny nejíte.

Po dvou dnech jsem lunární ceremonii vzdala a vůbec se za to nestydím. Naopak jsem hrdá sama na sebe, že jsem dokázala poslechnout své tělo, které mi řekla dost. Po dvou dnech jsem se tolik trápila nesnesitelným pocitem vycházejícím ze špinavého a zpoceného těla a také velmi nepříjemným pocitem v rozpáleném temazkalu, že jsem požádala Abuelu o uvolnění z ceremonie.

Lunární ceremonie má hluboký význam pro ženy, které se narodili v této části planety a jak říká jeden místní šaman, mají horkou krev na rozdíl od nás Evropanek, které máme krev chladnou. Můžeme si vzít z lunární ceremonie některá moudra, ale je potřeba jí přizpůsobit nám, našim životním podmínkám, ale hlavně našim tělům. Takže moje doporučení je: „poznávejte jiné kultury jejich zvyky a moudrost, ale nesnažte se za každou cenu býti jimi.“

Poznávání

Po několika dnech strávených u teplého moře Mexického zálivu jsem přeletěla do Mexiko city, kde jsem se setkala se skupinou lidí, kteří přijeli na poznávací a meditační pobyt v Mexiku, který pravidelně organizuji. Byli to opravdu stateční lidé. Neodradili je všechny negativní zprávy a výhružky týkající se covidu a očkování. Prostě přiletěli! A světe div se! Žádná potvrzení, covidové pasy a jiné nesmysly po nich nikdo nechtěl. Mexiko je země otevřená, naprosto bezpečná a přátelská. Nepotřebujete sem ani covidový pas ani testy, pouze svůj přílet nahlásíte na jeden odkaz prostřednictvím webových stránek. Pak už vás čeká jen země plná barev, aztécké a mayské historie, milých a laskavých lidí a skvělého jídla. Život zde běží normálně, pouze do uzavřených prostor si nasadíte roušku, a pokud to neuděláte, tak vás o to někdo slušně požádá, rozhodně však na vás nikdo nezaklekne ani vám nedá pokutu.

Mayská a aztécká historie je velmi zajímavá a mystická. Po pár dnech si však uvědomíte, jak je nesmírně podobná té naší současné, začnete nacházet až děsivé podobnosti se stávající situací zejména v Evropě a začnete přemýšlet o tom, jak asi toto všechno skončí….

Nicméně žádná nepěkná myšlenka se vám v hlavě neudrží dlouho. Rychle vás rozveselí poletující a pokřikující papoušci, opice pospávající v korunách stromů, teplé slunce hladící vaší kůži či rytmická hudba merenge či regetonu, která rozvlní tělo i toho největšího odpůrce tance.

A tak jedu v malém autobuse a z okna pozoruji míhající se krajinu plnou svěží zeleně, na níž dýchají teplé paprsky slunce…

Věřím, že se sem opět brzy vrátím a se mnou třeba přijedou další stateční lidé, kteří nepodlehnou „společenské hypnóze“, lidé kteří budou chtít také prožít nádheru Mexika, energii mystických míst a společné meditace.

Více o pobytech a termínech v Mexiku najdete zde: https://anetabenediktova.cz/sluzby/cestovani-s-anetou/

 

 

Odebírejte novinky z mého blogu

Přihlaste se k odběru novinek na mém blogu a zůstaňte se mnou ve spojení. Jakmile tu bude něco nového, budete o tom vědět mezi prvními.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů.